U trendu

Tepavac (Otvoreni parlament): Neophodna volja za primenu i najsavršenijeg skupštinskog poslovnika

Pisanjem poslovnika skupÅ¡tine Srbije predvidjaju se odredjene vanredne situacije, poput zakazivanja sednica po skraćenom postupku, ali je nemoguće predvideti sve načine na koje mogu da se zaobidju pravila, ocenila je saradnica za parlamentarna istraÅŸivanja Otvorenog parlamenta Tara Tepavac.

„To jednostavno pokazuje da mi imamo poslovnik koji ima dobre i loÅ¡e strane, ali kakav god on bio, očigledno imamo vladajuće rukovodstvo na čelu skupÅ¡tine koje nalazi načine da zaobidje i one procedure koje su lepo propisane poslovnikom“, rekla je Tepavac u intervjuu za agenciju Beta.

Dodala je da je potrebno izmeniti pojedine delove trenutnog poslovnika, ali da je i pored „najsavrÅ¡enijeg poslovnika“ neophodna i volja da se on primenjuje tako da obezbedi da skupÅ¡tina delotvorno i efikasno vrÅ¡i svoju funkciju.

„To je uloga predsednika skupÅ¡tine, da koordinira rad svih organa, da se stara o tome da svi poslanici imaju jednak pristup svojim pravima, da sve procedure funkcioniÅ¡u… Ako nemamo tu volju na čelu skupÅ¡tine, najsavrÅ¡eniji poslovnik nam u suÅ¡tini ne bi pomogao“, kazala je Tepavac.

Kako je navela, za trenutni poslovnik se ne moÅŸe reći da je u potpunosti loÅ¡, ali svakako postoji prostor za njegovo unapredjenje kojim bi se reÅ¡ile odredjene zloupotrebe i zaobilaÅŸenja, zbog čega je Otvoreni parlament pokrenuo inicijativu sa timom ljudi iz akademske zajednice i civilnog sektora, sa kojima su razgovarali o unapredjenju poslovnika i u zakonodavnoj i u kontrolnoj ulozi parlamenta.

Tepavac je dodala da je zakazivanje sednice po skraćenom postupku, odnosno 24 sata pre njenog odrÅŸavanja, „fenomen“ koji je primećen u aktuelnom sazivu i istakla da se on do sada nije pojavljivao na toliko alarmantan način, iako predsednik skupÅ¡tine po poslovniku ima pravo da tako sazove plenarno zasedanje.

„To je poslovnikom predvidjeno kao vanredna okolnost. To nije propisano kao neÅ¡to Å¡to bi trebalo da se koristi redovno, svaki put, kao Å¡to vidimo u ovom sazivu i to je neÅ¡to Å¡to proizvodi ozbiljne probleme za funkcionisanje skupÅ¡tine, Å¡to za pripreme samih poslanika koji treba da se pripreme za tu sednicu, Å¡to za ostale sluÅŸbe“, istakla je ona.

Prema njenim rečima, skupÅ¡tinski odbori, radna tela, sekretarijat i druge sluÅŸbe treba da pripreme tu sednicu za rad, zbog čega takav način funkcionisanja skupÅ¡tine i za njih predstavlja „jednu vrstu vanrednog stanja“, jer ne mogu da se pripreme na vreme.

Tepavac je navela da, poÅ¡to predsednik parlamenta ima pravo da zakaÅŸe sednicu u tom kraćem roku, time ne krÅ¡i direktno konkretni član poslovnika, ali na indirektan način krÅ¡i drugi član koji propisuje da svaki poslanik ima pravo da predloÅŸi dopune dnevnog reda, koje mogu da se predloÅŸe najkasnije 24 sata pre početka sednice.

„U situacijama koje vidimo u ovom sazivu, da se sednice zakazuju upravo 24 sata pre početka same sednice, doÅ¡li smo do indirektnog krÅ¡enja poslovnika, jedne vrste zloupotrebe procedure. Sada je definitivno jasno, posle četvrte sednice koja se tako zakazuje, da (takvo zakazivanje) definitivno ima za cilj da spreči poslanike opozicije da predloÅŸe uopÅ¡te dopune dnevnog reda“, naglasila je Tepavac.

Ta okolnost, kako je ocenila, pokazuje da postoje ozbiljne tenzije u samoj skupÅ¡tini izmedju vladajuće većine i opozicije, kao i da je vladajuća većina „postala alergična na pluralizam“, čim se opoziciji ne dozvoljava da se raspravlja o nečemu Å¡to neće nuÅŸno biti usvojeno ili stavljeno na glasanje.

„Mi dolazimo u situaciju da očigledno u ovom sazivu ni to ne moÅŸe da funkcioniÅ¡e i to je neÅ¡to Å¡to je jako zabrinjavajuće i Å¡to mora pod hitno da se promeni jer obesmiÅ¡ljava funkcionisanje parlamenta i vezuje na neki način ruke opoziciji“, istakla je ona.

Dodala je da jako veliki procenat zakona koji se usvajaju dolaze na predlog vlade Srbije i da to nije neuobičajeno, ali ističe da jako mali broj predloga zakona opozicije uopšte bio razmatran u plenumu, jer u trenutnom tekstu poslovnika ne postoji rok po kome bi predsednik skupštine trebalo da ih stavi na razmatranje.

„To ne znači da taj predlog mora da se usvoji, nego samo da ima Å¡ansu da se o njemu raspravlja i glasa. Tu ustvari vidite da je to jedna od sivih zona u naÅ¡em poslovniku poÅ¡to nije jasno preciziran rok. DoÅ¡li smo u situaciju da je u nekoliko prethodnih saziva bio ogroman broj predloga za zakone, izmene i dopune zakona, anketne odbore, koji nikada nisu razmatrani u plenumu“, naglasila je Tepavac.

Govoreći o pravu na repliku, Tepavac kaÅŸe da po poslovniku, poslanici imaju to pravo ukoliko su pomenuti imenom, prezimenom ili funkcijom na uvredljiv način, ili ukoliko je njihov govor pogreÅ¡no protumačen, kao i da o korišćenju tog prava odlučuje predsednik skupÅ¡tine.

Prema njenim rečima, za normalno funkcionisanje poslaničke zajednice u plenumu, potpuno je logično da predsednik skupštine ima tu vrstu diskrecionog prava.

„Ono Å¡to nije logično i Å¡to svakako nije dobra praksa i Å¡to nije u skladu sa funkcionisanjem jednog demokratskog, pluralističkog parlamenta kako je naÅ¡ osmiÅ¡ljen, jeste da predsednik to pravo zloupotrebljava da bi ciljano odredjenim poslanicima uskraćivao replike“, navela je ona.

Istakla je da bi bilo jako teško kodifikovati poslovnikom odredjene sankcije koje bi sprečile predsednika parlamenta da zloupotrebljava to pravo.

Tepavac se osvrnula i na skupštinske odbore, navodeći da opozicija predsedava u pet od 20 odbora, ali da je pitanje kolika je zapravo uloga predsednika tih odbora, jer njihova struktura u potpunosti kopira strukturu iz plenuma.

„Oni koji su vladajuća većina u skupÅ¡tini, imaju vladajuću većinu i u svakom odboru, a bez odluke vladajuće većine ne moÅŸe da se izglasa ni dnevni red, niti moÅŸe da se donese bilo kakav operativni zaključak, Å¡to u suÅ¡tini znači da predsednik odbora bez podrÅ¡ke vladajuće većine ne moÅŸe da upravlja radom tog odbora“, rekla je Tepavac.

Ocenila je da su te pozicije partijske i da su podele toliko duboke da nije moguće doći do dogovora ni oko nekih suštinskih tema kojima bi odbori trebalo da pomognu skupštini da ima neki konkretan rezultat u oblasti kojom se taj odbor bavi.

Navela je i da je jedan od predloga Otvorenog parlamenta da se omogući da javna slušanja mogu da se organizuju uz podršku jedne trećine odbora, što bi predsednicima dalo malo jaču ulogu, kao i samim odborima koji su, kako je dodala, u suštini mesto gde se zaista najčešće odvija rad skupštine.

Na sednicama se, kako je dodala Tepavac, odrşavaju velike rasprave, ali se pripreme sednica, razgovor o odredjenim zakonima, kontrola funkcija, ministarstava, stanja u društvu u stvari rade kroz odbore.

„Ako tu nema dobre volje poslanika, da vrÅ¡e svoju funkciju u punoj meri, bez obzira na to kojoj strani pripadaju, onda vi u suÅ¡tini nemate delotvornu parlamentarnu kontrolu, a to je na Å¡tetu svih nas jer dolazite u situaciju da su gradjani ‘zakinuti’ za jedan kvalitetan rad parlamenta i za jedan kvalitetan rad tih odbora koji mogu da pomognu da se neki problemi u njihovim zajednicama reÅ¡e“, navela je Tepavac.  

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.