Preduslov za saradnju u regionu poštovanje sporazuma

BUDVA – Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Stevanović izjavio je danas u Budvi da je preduslov za uspešno ostvarivanje i unapređenje regionalne saradnje, striktno poštovanje zaključenih sporazuma i dogovorenih okvira regionalne saradnje od strane svih učesnica u regionu, bez izuzetaka.

U tom smislu smatramo da grubo kršenje CEFTA sporazuma od strane privremenih institucija samouprave u Prištini – uvođenjem nerazumnog dodatnog poreza na proizvode iz Srbije i BiH prvo od 10, a potom i od 100 posto – zaslužuje snažnu osudu i mora hitno da bude obustavljeno, rekao je Stevanović na sastanku ministara inostranih poslova „Zapadno-balkanske“ šestorke u Budvi.

On je naglasio da uvođenje nerazumnog dodatnog poreza predstavlja i kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Prištine sa EU i kršenje principa Regionalnog ekonomskog prostora (REP), a time ozbiljno udaljavanje od i narušavanje ukupne regionalne saradnje.

„Motivi i stepen u kojem je ovo kršenje ispoljeno, uvođenjem drakonskih mera, pokazuju da je u pitanju politička, a ne ekonomski motivisana odluka, koja se može oceniti kao pokretanje trgovinskog rata“, rekao je Stevanović.

Pri tome, kako je naveo, ona je u najmanju ruku dvojako pogrešna u svojoj pretpostavci – uperena je protiv lokalnog stanovništva, i to ne samo protiv Srba, koji su u nezavidnom ekonomskom položaju zbog čega ih ova mera dodatno egzistencijalno ugrožava, već i protiv većinskih Albanaca i drugih građana.

A drugo, dodao je, uperena je protiv onih koji nisu odgovorni, za primera radi, problem uskraćivanja vizne liberalizacije Prištini.

Srbija smatra da bi svi stanovnici Kosova i Metohije, i Albanci i Srbi i ostali, trebalo da uživaju blagodati slobode kretanja. Ovom odlukom je dovedeno u pitanje funkcionisanje CEFTA Sporazuma i proklamovani principi stvaranja zajedničkog ekonomskog prostora na zapadnom Balkanu, naglasio je Stevanović.

Zbog toga, naveo je on, još jednom snažno apelujem na što hitnije i bezuslovno ukidanje ovakve odluke, koja egzistencijalno ugrožava obične građane.

Postaje paradoksalno da ministri u regionu usvajaju zajedničke deklaracije, kao i danas, gde se obavezuju da će jačati regionalnu saradnju, a na terenu se upravo suprotno dešava – ugrožavaju se postignuti rezultati, kazao je Stevanović.

On je rekao da je Srbija i dalje čvrsto opredeljena za unapređenje regionalne saradnje koja doprinosi procesu pomirenja i podstiče ukupan razvoj, ali uz striktno poštovanje dogovorenog i uz odgovorno postupanje.

Isto tako, opredeljeni smo za nastavak dijaloga Beograda i Prištine, što smo demonstrirali ispunjenjem svih preuzetih obaveza, ali je od presudne važnosti da on ničim ne bude ugrožen. Zbog toga, povlačenje ove mere Prištine neophodan je preduslov za nastavak dijaloga, naglasio je državni sekretar MSP.

Stevanović je naveo da je Srbija posvećena unapređenju regionalne saradnje i opredeljena je da doprinosi tom cilju.

Pri tome se, sa jedne strane, rukovodimo principom da delujemo kao pouzdan i predvidiv partner, a sa druge, principom poštovanja postignutih dogovora, što je osnov za izgradnju međusobnog poverenja i zaloga za njegovu dalju izgradnju, rekao je on.

Uvođenje evropskih standarda, istakao je, nije samo cilj, već je put kako bi naši građani, privrednici, studenti, sportisti, umetnici osetili konkretnu dobrobit – lakše komunicirali, povezivali se i putovali, mogli lakše da pronađu posao i bili u mogućnosti da kupuju proizvode iz neposrednog okruženja bez nepotrebnih nameta.

„Ulogu EU u podsticanju saradnje u našem regionu vidimo kao ključnu. Podržavamo napore Evropske komisije da do okončanja aktuelnog mandata u tom smislu suštinski doprinese iznalaženju opipljivih rezultata u procesima u koje je uključena, uz uvažavanje stavova učesnica tih procesa“, kazao je Stevanović.

Ono što nam je svima neophodno, naglasio je on, jeste veća finansijska podrška EU u sprovođenju agende povezivanja, budući da sredstva kojima raspolažemo, kako sopstvena, tako i iz pristupnih fondova, jednostavno nisu dovoljna da bi se ubrzano radilo na svim dogovorenim projektima.

„Punopravno članstvo u EU predstavlja apsolutni spoljnopolitički prioritet Srbije. Mesto, ne samo Srbije, već i čitavog regiona, je u EU i bez inkorporiranja Balkana zajednički ekonomski i politički prostor na evropskom kontinentu neće biti potpun. Smatramo da pitanje proširenja treba da ostane visoko na agendi EU „, kazao je Stevanović.

On je rekao da Srbija pridaje veliki značaj „Berlinskom procesu“, kao veoma dobrom forumu za jačanje regionalne saradnje, unapređenje procesa pomirenja i podsticanje regionalnog razvoja, odnosno za podršku EU integracijama ZB kroz konkretne projekte i mere, što je bila i primarna ovog procesa prilikom njegovog pokretanja 2014. godine.

„Podržavamo predloge poljske strane oko ključnih tema njenog predsedavanja: agenda povezivanja, uključujući energetsku i transportnu infrastrukturu, unapređenje saradnje mladih; privredna saradnja; saradnja civilnog društva; i saradnja u oblasti bezbednosti“, naveo je državni sedkretar MSP.

Spremnost na saradnju koju Srbija pokazuje u izgradnji regionalne saobraćajne infrastrukture , kazao je on, jeste i jedan od načina na koji pokazujemo opredeljenost za mir, stabilnost i prosperitet u regionu. „Smatramo da je važno da se nastavi sa finansiranjem započetih projekata, ali i da se pronađu sredstva za nove projekte u ovim oblastima. Ovo je posebno važno imajući u vidu i predstojeće uspostavljanje Sekretarijata Transportne zajednice u Beogradu“, rekao je Stevanović na na sastanku ministara inostranih poslova „Zapadno-balkanske“ šestorke u Budvi.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com