SKOPLJE – Ambasador EU u Skoplju Dejvid Gir izjavio je danas da je jasno da postoji razočaranje u Severnoj Makedoniji što proces evropskih integracija traje predugo, ali je perspektiva zemlje da se pridruži EU kredibilan i ostvariv proces.
U obraćanju na 2. Delfi ekonomskom forumu u Skoplju, Gir je istakao da EU i njena posvećenost u procesu proširenja, posebno kada je reč o RSM, nije milost, već je obostrani interes.
„I jasno je da je za našu bezbednost, prosperitet i demokratski interes da i vi budete deo EU. Otvaranje pregovora, otvaranje procesa skrininga je počelo tako da sada fokus treba da se prebaci na sprovođenje reformi koje su potrebne. Ovo nije lak proces. Ovo nije velika zemlja. Već ste mnogo postigli u reformskom procesu. Imate ogromnu podršku zemalja članica EU i onih van EU, tako da je perspektiva ulaska RSM u EU kredibilan proces, dostižan, ostvariv i realan“, rekao je evroambasador Gir.
On se osvrnuo na uticaj poruka sa samita EU-Zapadni Balkan u Tirani na budućnost regiona i rekao da je forum poslao veoma snažan politički signal koji pokazuje zajednički stav lidera EU i partnera sa Zapadnog Balkana da je proces pristupanja u obostranom interesu, a prepoznata je, kazao je, i potreba da se sam proces ubrza.
Podsetio je da je na samitu u Tirani, koji je bio prvi organizovan u regionu i održan u senci ruske agresije na Ukrajinu, tokom razgovora ponovljen princip proširenja, odnosno da proces treba da bude zasnovan na kredibilnim reformama i na osnovu zasluga.
„To znači da će zemlje koje budu pristupile EU moći da uživaju u članstvu, ali moraju i da izgrade otpornost kako bi mogle da se bore sa dinamičnim konkurentskim okruženjem, odnosno potrošačkim tržištem“, kazao je ambasador Gir.
Na samitu u Tirani, između ostalog, je, kako je dodao, naglašen značaj međusobne saradnje kao načina borbe protiv izazova koji su na putu pristupanja, a istaknuta je i podrška koju EU daje Zapadnom Balkanu u pogledu ekonomije, posebno kada se rat u Ukrajini nastavlja.
Pritom se osvrnuo na Investicioni plan za koji je rekao kakvu podršku EU pruža u tom procesu, u oblasti povezivanja drumskog, železničkog i drugih vidova saobraćaja, zatim, za zelenu tranziciju, plan ekonomskih investicija i važnost prilagođavanja smanjenja emisije ugljendioksida.
U kontekstu samita u Tirani pomenuo je i zajedničko tržište, koje će pružiti više slobode po principu jedinstvenog tržišta i koje će omogućiti integraciju regionalnog, ali i evropskog tržišta, jer se oba oslanjaju na na istim principima.
„Planirano je učešće EU na 6,9 odsto tržišta Zapadnog Balkana. Mislim da se to već oseća, osećaju se rezultati, tako da sada od ove godine idemo ka izgradnji zelenih staza koje brže vode u proces pristupanja“, rekao je Gir, preneli su skopski mediji.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com