GV Sarajeva odlučuje o izgledu spomenika na Kazanima

SARAJEVO – Gradsko veće Sarajeva na današnjoj sednici glasaće o podizanju i izgledu spomenika ubijenim građanima na Kazanima, pretežno Srba, a na predlog gradonačelnika Benjamine Karić.

O izgledu spomenika se već mesecima polemiše i dok jedni smatraju da na ploči treba da stoji ko je počinilac tog zločina, drugi, pak, smatraju da je dovoljno poređati samo imena žrtava i to ne svih.

Gradonačelnika Sarajeva Benjamina Karić ranije je predložila da na spomeniku piše: „Zauvek ćemo se, s tugom i poštovanjem, sećati naših ubijenih sugrađana, a da potom slede imena žrtava sa godinom rođenja i smrti.

Predlog Naše stranke je predložio da na spomeniku treba prvo navesti događaj pa počinilac, a na kraju izraz tuge i žaljenja.

Oni, naime, predlažu da je zločin izvršen po naređenju Mušana Topalovića Cace, komandanta 10. brdske brigade tzv. Armije RBiH, tokom 1992. i 1993., kao i da je za taj zločin osuđeno 14 pripadnika te brigade.

Iz SDP-a su ranije poručili da najoštrije osuđuju svaki pokušaj pripisavanja ovih zlodela „Republici Bosni i Hercegovini, Armiji RBiH ili Desetoj brdskoj brigadi, koje su se obračunale s počinocima, osudile ih i tako se odrekle njih i njihovih zlodela još za vreme opsade Sarajeva i agresije na BiH, uz napomenu da se zločin na Kazanima ne može pripisati Armiji RBiH“.

Za zločine na Kazanima, na kazne od 10 meseci do šest godina zatvora do sada je osuđeno 14 vojnika „Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH)“.

„Kazani su krvava mrlja na časnoj odbrani Sarajeva i oni su nešto što svaki civilizovan čovek, pogotovo onaj ko je bio u Sarajevu tokom opsade i branio ga, mora osuditi“, kaže za sarajevsku N1 Dragan Mioković, predsednik Saveza udruženja policije ’91-’95. Kantona Sarajevo.

Mioković, koji je i sam bio svedok ovog zločina uveren je, međutim, da, kako kaže, „zamagljivanje istine o Kazanima nije ni izbliza izjednačavanje s onim što je radio agresor u BiH“.

Mišljenja je da, ako se potvrđena sudska presuda ukleše u kamen, da je to nešto, kako navodi, što će još više distancirati „nas koji smo se branili od njih koji su napadali“.

I dok SDA odbija da je zločin na Kazanima počinila „Armija BiH“, predsednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH Đorđe Radanović smatra da je predlog sarajevske gradonačelnice za spomenik Srbima ubijenim na Kazanima, na Trebeviću, anticivilizacijski čin i čist pokušaj dodvoravanja međunarodnoj zajednici, jer se iz njega ne može zaključiti ni ko je ubijen ni čija je odgovornost.
„Oni nastoje da prikažu da je sadašnja struktura gradske vlasti voljna da izađe u susret. Međutim, iz spomenika koji je ona predložila ne može se zaključiti ni ko je ubijen i liči kao da je kamen sa ceste slučajno pao tu. Ono ne zaslužuje da se zove spomenikom“, rekao je Radanović Srni.

Ističe da je ključno da se na spomeniku napiše ko je ubio Srbe, te da se postavi pitanje komandne odgovornosti.

Naveo je i da je obeležje srpskih spomenika krst i ćirilična slova, što nije slučaj sa predlogom Benjamine Karić, kao i da je umesto 29 predloženih imena žrtava, nan spomeniku samo 17.

Radanović smatra da je sve smišljena aktivnost velikobošnjačke politike, koja se kreira u Sarajevu s ciljem da se prikaže „da je bilo nekih ljudi, koji su u Sarajevu ubijali neke ljude“, a da ne žele da kažu ko su ti ljudi.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je juče da se predlogom gradonačelnika Sarajeva Benjamine Karić o podizanju spomen-obeležja Kazani na Trebeviću omalovažavaju žrtve, jer se ne navodi da je reč o Srbima i od čije ruke su pobijeni.

Iz nepristupačne jame Kazani na padinama Trebevića ekshumirani su posmrtni ostaci 29 lica, uglavnom srpskih civila, a postoje sumnje da ih je više ubijeno i da su žrtve posipane krečom.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com