SARAJEVO – Odbornik BPS u Gradskom veću Sarajeva, Jasmin Šaljić, napravio je incident na komemoraciji povodom godišnjice napada na Markale, kada je ustao i od predsedavajućeg kantonalne skupštine Mirze Čelika zatražio da poginule ne naziva „stradlima“, već „pobijenima u agresiji“.
Iako odgovornost srpske strane za napad na Markale tokom proteklog rata nije dokazana, u Federaciji BiH se taj napad tumači kao „agresiju Vojske Republike Srpske“.
Napad na Markale se dogodio na današnji dan pre 26 godina, a timpovodom je održana komemorativna sednica KS, Gradskog veća Sarajeva i opstinskih već asa područja tog kantona.
U trenutku obraćanja Čelika, ustao je Šaljić i počeo da viče rekavši da ne treba koristiti termin n „stradali“, već da jasno treba reći da su građani Sarajeva „pobijeni u agresiji“.
Kako je preneo sarajevski portal Klix, Šaljić je kantonalnim vlastima i organizatorima komemoracije zamerio što „gresora ne zovu pravim imenom i zašto ih je strah da govore istinu“.
„Moramo znati ko nas je pobio, ko je pobio ove ljude. Jesu li nas četnici gađali ili je bila saobraćajna nezgoda 5. februara? Gde god da dođem niko, ni Mandić ni Brčić ni Grabovica, niko da kaže ko nas je pobio. Ko? Agresor nas je gađao granatama, nisu se građani sami granatirali. Sram vas bilo. Ovo je negiranje zločina i genocida“, rekao je Šaljić.
U slučaju eksplozije na Markalama, reč je o dva odvojena napada na ovu sarajevsku pijacu u kojima je život izgubilo više od stotinu civila.
Prvi napad dogodio se 5. februara 1994. godine kada je od eksplozije navodno samo jedne minobacačke granate poginulo 68, a ranjena 144 građana.
Napad je ponovljen godinu i po dana kasnije, kada je ubijeno 37, a povrijeđeno 90 civila, a poslužio je kao pokriće za masovne napade avijacije NATO-a na Republiku Srpsku.
Srpska strana je negirala krivicu, tvrdeći da je tragediju inscenirala vlada u Sarajevu pod kontrolom lidera muslimana Alije Izetbegoviće.
Haške presude za ove zločine okrivile su Vojsku Republike Srpske, iako je nekoliko nezavisnih timova istražioca ukazivalo da ne postoje dokazi da su projektili ispaljeni sa srpskih položaja.
Povodom godišnjice od ovog napada, RTRS je prenela da u Haškom tribunalu postoje dokazi da Srbi nisu počinili taj zločin, kao i nalaz balističara, koji je rađen u saradnji sa kolegama iz Amerike, Francuske, Njemačke, Češke i Izraela, koji potvrđuje da je fizički bilo nemoguće da granata doleti sa položaja koje su držali Srbi.
Zaštićeni svedok u Haškom tribunalu, koji je bio telohranitelj Alije Izetbegovića i za čije svedočenje postoji transkript, rekao da je čuo razgovor između ratnog lidera bosanskih muslimana i bivšeg islamskog verskog poglavara Mustafe Cerića da se sprema masakr na Markalama.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com