BRISEL – Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola izjavila je danas da ฤe Evropski parlament morati da se reformiลกe, odnosno da se pojaฤaju nezavisnost, intergitet i odgovornost, kako bi se vratilo poverenje u proces donoลกenja odluka u EP.
Ona je na otvaranju rasprave u EP rekla da je to poฤetak ลกirokih reformi, a povodom korupcijskog skandala, tzv. „Katargejta“ koji je pogodio tu instituciju.
Paralelno sa debatom, poslanici cฬe ove nedelje izabrati novog potpredsednika nakon ลกto su na prethodnom zasedanju povukli sa funkcije grฤke socijalistkinje Eve Kaili, koja je u preventivnom pritvoru od 9. decembra proลกle godine u okviru „Katargejta“.
Na zahtev razliฤitih politiฤkih grupa, EP je odluฤio je da u utorak kasno odrลพi debatu o „najnovijim otkricฬima“ o aferi, a u okviru ove diskusije bicฬe, izmeฤu ostalog, obraฤen mogucฬi negativni uticaj aktera u nedavnim odlukama EP za Katar, Maroko i druge trecฬe zemlje.
Mecola cฬe na plenarnoj sednici ove srede izneti svojih 14 predloga za unutraลกnju reformu kako bi se spreฤilo da se sluฤaj kao ลกto je „Katargejt“ ponovi.
Predlozi se sastoje od povecฬanja transparentnosti o aktivnostima ove institucije do ograniฤavanja pristupa parlamentarnim kancelarijama bivลกih poslanika u Evropskom parlamentu, oลกtrija pravila za kontakte poslanika sa lobistiฤkim grupama ili ograniฤavanje vrste poslova koje poslanici mogu da rade kada napuste svoja mesta.
Predlog reforme je proลกle nedelje bio predstavljen predsednicima politiฤkih grupa u EP koji su, kako je danas izjavio portparol EP, dali svoju podrลกku reformama.
U svojim predlozima Mecola traลพi da se uvede obaveza da poslanici, njihovi asistenti i drลพavni sluลพbenici otkriju sa kim se sastaju i sa kim razgovaraju o njihovom radu.
Takoฤe, predlaลพe uvoฤenje sistema za integritet u kojem bi morale da se prijave deklaracije o poklonima, deklaracije o putovanjima u trecฬe zemlje koja nisu placฬena od strane Evropskog parlamenta, deklaracije o zakazanim sastancima i informacije iz Kodeksa ponaลกanja i savetodavnog odbora.
Postojeฤi Registar transparentnosti trebalo bi da bude obaveza za uฤeลกcฬe na parlamentarnim sasluลกanjima i drugim dogaฤajima za sve lobiste, nevladine organizacije i predstavnike grupa interesa.
Na spisku predloga predsednice je i zabrana formiranja grupa prijateljstva sa tzv. trecฬim zemljama, a trecฬe zemlje bi trebalo da komuniciraju sa EP preko Odbora za spoljne poslove i postojecฬe zvaniฤne delegacije parlamenta.
ล to se tiฤe ulaza u zgrade Evropskog parlamenta, Mecola je predloลพila da sva lica koja ulaze u prostorije, ukljuฤujucฬi i predstavnike trecฬih zemalja, moraju biti prijavljena i moraju da navedu koji je cilj njihove posete, kao i da se oduzmu propusnice sa stalni ulazak u EP bivลกim poslanicima.
Na danaลกnjoj sednici evroposlanici bi trebalo da glasaju o ukidanju poslaniฤkog imuniteta Belgijancu Marku Tarabeli i Italijanu Andrei Kozolinu, koji su bliski sa Italijanom Pjerom Antonijom Pancerijem, ฤovekom koji je u srcu „Katargejta“ i koga je belgijsko pravosuฤe optuลพilo da je koristio svoje odnose u parlamentu za promovisanje imidลพa Katara i Maroka.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com