Politika Kutleše biće savremenija, ali bez radikalnih promena

ZAGREB – Politika Dražena Kutleše, naslednika nadbiskupa Josipa Bozanića biće nešto savremenija ali bez radikalnih promena, smatraju sociolozi religije Ivica Maštruko i Gordan Črpić.

Dosadašnjeg splitsko-makarskog nadbiskupa i predsednika Hrvatske biskupske konferencije (HBK) Dražena Kutlešu papa Franjo imenovao je nadbiskupom koađutorom Zagrebačke nadbiskupije, a Bozanića (73) naslediće za dve godine, odnosno kada aktuelni zagrebački nadbiskup navrši 75 godina starosti.

“S novim zagrebačkim nadbiskupom biće razlika u odnosu na Bozanića”, ocenio je u razgovoru za Hinu sociolog religije Ivica Maštruko, koji smatra da je Kutleša po svojim stavovima i dosadašnjim istupima u većoj meri sledbenik politike pape Franje.

Maštruko smatra da je Kutleša sasvim sigurno izbor pape Franje, jer se radi o biskupu koji podržava njegove stavove, dok će se u odnosu na Bozanića makar deklarativno pozivati na njegovu politiku.

“Nastojaće da se manifestacijskom i deklarativnom nivou predstavi kao naslednik Bozanićeve politike i njegovih napora, uz sve pohvale na račun onog koji odlazi“, kaže Maštruko.

Ali, ističe, u praksi i javnim istupima verovatno će Kutlešina politika biti nešto drugačija, savremenija i više u skladu s onim što se u Katoličkoj crkvi naziva ‘aggiornamento’ (prilagođavanje potrebama današnjice).

S druge strane, za vernike neće biti narocitih promena ni na manifestacionom ni na praktičnom niovu. “Zavisiće to od same osobe i harizme, kao i ponašanja, stavova i javnih nastupa Kutleše, da na neki način pridobije što više simpatija i podrške samih vernika”, kaže Maštruko.

Ne očekuje, navodi, promenu odnosa između crkve i države jer to u većoj meri zavisi od ponašanja državne vlasti, gde se odnos prema Katoličkoj crkvi i nadbiskupu neće menjati.

“Vlada će i dalje biti spremna na saradnju, neće ni jednim svojim postupkom biti kritički nastrojena prema Katoličkoj crkvi ni njenom vođstvu već će i dalje svim mogućim merama podilaziti Crkvi ne bi li posrednim putem dobili podršku vernika”.

Maštruko ocenjuje da je izbor Kutleše dobra odluka kojom se promena u katoličkoj hijerarhiji u Hrvatskoj nastavlja prema željama i namerama samog pape Franje.

To je u skladu s papinim dosadašnjim stavovima o ulozi, ponašanju i strateškoj politici Katoličke crkve, a reč je o promenama u samoj kuriji i papinom ličnom ponašanju i primeru u odnosu na katoličku hijerarhiju.

Sociolog religije i prorektor za organizaciju i poslovanje na Hrvatskom katoličkom sveučilištu Gordan Črpić smatra da neće biti radikalnih promena u delovanju novog nadbiskupa već očekuje “kontinuitet s novom dinamikom”.

Kaže da Kutleša nije bitno različit od Bozanića. “Ne mislim da će tu biti nekih značajnih promena ni velikih odstupanja, slične su struke, slična načina komuniciranja i ophođenja, samo je Kutleša 20 godina mlađi”.

Upitan hoće li Kutleša biti više zagovornik politike pape Franje, Črpić odgovara kako bi se teško moglo reći da Bozanić nije bio zagovornik papine politike.

“Svaki papa ima neku svoju kadrovsku politiku, ima ideju, ali nadbiskupa Kutlešu je zaredio papa Benedikt, nije prvobitni odabir ovog pape nego njegovog prethodnika”, podsetio je.

Ipak, Kutleša će, kaže, sigurno imati nove odgovore i doneti nove principe na probleme današnjice.

“Njega bi moglo prođivati iz onog što je radio u porečko-pulskoj i splitsko-makarskoj nadbiskupiji. Očito je reč o radniku koji je nenametljiv, nije previše medijski prisutan i dobro radi svoj posao uz socijalnu osetljivost”, rekao je Črpić.

Osim toga, Kutleša već ima poverenje hrvatskih biskupa, koji su ga ranije izabrali za predsednika HBK, što je verovatno doprinelo odluci da bude imenovan za nadbiskupa koađutatora.

Črpić također smatra da će Kutleša imati puno posla u Zagrebačkoj nadbiskupiji, posebno nakon potresa i obnove koja je u toku.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com