BRISEL – Vojni analitiฤar Aleksandar Radiฤ ocenjuje da NATO posmatrano iskljuฤivo sa vojnog aspekta jeste strana koja uฤestvuje u ratu Ukrajine i Rusije i dodaje da time Alijansa dobila smisao svog postojanja.
„Ako priฤamo striktno o vojnom domenu i ostavimo po strani politiku , emocije, propagandu i potrebu da se stvori neka slika, NATO jeste strana koja uฤestvuje u ovom sukobu“, kazao je Radiฤ Tanjugu na pitanje moลพe li se reฤi da je NATO strana u sukobu Rusije i Ukrajine.
Kako je rekao snabdevanje ukrajinske vojske naoruลพanjem neprekidno.
„Bez tog snabdevanja ukrajinska vojska ne bi opstala. Tu je i rad na obuci ukrajinske vojske koji je trajao osam godina pre poฤetka ruske invazije“, kazao je Radiฤ na pitanje da li je NATO strana u sukobu Rusije i Ukrajine ili ne.
On istiฤe da je najvaลพnija podrลกka NATO-a Ukrajini bila obuka vojske i da je to ลกto Ukrajinci sada drลพe poloลพaje i ลกto su pokazali spobnost za napadna dejstva jasna potvrda da je „sve ลกto je uloลพeno u rat sa ukrajinskom vojskom, stvaranje podoficirskog kora, stvaranje jakih ฤeta i bataljona, dalo rezultate.
„Saznali smo tokom sastanka na brifinzima da postoji veฤ plan za desetgodiลกnji rad sa ukrajinskom vojskom. Polazi se od procene da ruska vojska necehe moฤi da ostavri radikalne ciljeve na terenu i veฤ na nivou vodeฤih ฤlanica NATO prave se dugoroฤni planovi“, rekao je Radiฤ
Kako kaลพe pitanje je za Ruse do koje mere oni to mogu da toleriลกu, kako se postavlja granica. Rusija je svesna situacije, ali su svesni i da ne mogu bez radikalnih posledica u sluฤaju direktnog sukoba sa NATO. Trenutno crvena linija koju je definisala Moskva je onemoguฤavanje snabdevanja Ukrajine sistemima velikog dometa, visoke preciznosti, jer bi to moglo da bude neลกto ลกto bi drastiฤno promenilo odnose na ratiลกtu“, osenjuje Radiฤ.
Kako navodi NATO je tu napravio „elegantan manevar prebacivanjem teme na aktuelnom ministarskom sastanku na razvoj integrisanog sistema protivvazduลกne odbrane (PVO) i da je reฤ o potezima na tehniฤkom i organizacijskom planu koji ฤe u darstiฤnoj meri umanjiti ofanzivne sposobnosti ruske vojske.
Naglasio je da ako NATO insistira na defanzivnoj ulozi sistema PVO da Rusija nema argument kojim to moลพete da ospori.
„Svi govornici koji su istupali javno, od generalnog sekretara Stoltenberga do ameriฤkog drลพavnog skretara Ostina, pa i funkcioneri niลพeg ranga insistiraju na tome da je Ukrajini potrebno pruลพiti hitnu podrลกku u razvoju i opremanju sistema pvo sistema i kao jedan novi momenat istiฤe se da je Nemaฤka isporuฤila novo sredstvo direktno iz fabike Ajris T. To je novi sistem pvo koji ulazi tek u naoruลพanje i nemaฤka vojska ga joลก nema“, navodi Radiฤ.
On dodaje da je Nemaฤka koja je bila dosta kontroverzna po pitanju odnosa o ratu u Ukrajini i kojoj se zameralo da okleva u pruลพanju podrลกke, da zbog energetke bezbednosti ima paralelne kalkulacije, pokazala primer drugima sa isporukom potpuno novog sistama PVO.
„I ako u NATO to niko neฤe da kaลพe direktno, ali se to deลกava iza zatvorenih vrata. Tu je i ministar odbrane Ukrajine i verovatno se dogovara isporuka novih raketa i verovatno ฤemo u narednim nedeljama saznati ลกta su dogovarale zemlje ฤlanice, jer NATO kao takav nema svoju strukturu koja bi mogla da preda naoruลพanja. Reฤ je o odlukama pojedinaฤnih ฤlanica i prijateljskih zemalja NATO. Recimo, Australija podrลพava naoruลพavanje Ukrajine, a ona daleko od evroatlanskog podruฤja, ali je NATO taj koji koordinira i koji je dao prostor gde se prave dogovoriฤ, naveo je on.
Radiฤ je ocenio da je najbitnije ลกto se na margini sastanka ministara odbrane prave konkretni aranลพmani o tome ลกta ฤe ฤlanice NATO i ostali da poลกalju ukrajinskoj vojsci.
Radiฤ ocenjuje i da je jasno je da je NATO sada dobio smisao svog postojanja. „Godinama unazad bio je problem objasniti ฤemu sluลพi NATO. Koliko god da su bili reฤiti predstavnici NATO-a, bilo je teลกko objasniti ลกta znaฤi preuzimanje odgovornosti za mir u svetu. To je uvek bilo negde na granici politiฤke propagande, ali od 24. februara NATO ima ฤvrsto uporiลกte, konsolidovali su se i jasno je da je sada NATO ratujuฤa strana“, smatra on.
Radiฤ ocenjuje da je zanimljivo to ลกto je u uvodom obraฤanju, pored fokusa koji je bio na Ukrajini, generalni sekretar NATO spomenuo joลก samo prostor Zapadnog Balkana. ลกto je jasna je poruka.
„Svi relevantni govrnici naglaลกavaju da je Zapadni Balkan strategijski vaลพan prostor i oฤigledno je da NATO ima ฤvrst stav da ฤe ostati vojno prisutan na ovom delu Evope, sa Kejforom na KiM i na prostoru Bosne i Hercegovine. To je poruka koja je upuฤena i nama na Zapadnom Balkanu, ali oฤigledno i Rusima da je stav NATO-a da neฤe dozvoliti detsabilizaciju svoje duboke pozdine“, istiฤe Radiฤ.
Dodaje da kada se pogleda mapa da ne treba imati iluziju.
„Srbija i sve ostale zemlje su daleko od prednje linije sudara interesa. U Ukrajini se vodi rat , naredni pojas zemlaja je domaฤin NATO zemalja koje su u razvoju, Rumunija i Bugarska primaju nove snage NATO, koje ฤe tokom zime biti pojaฤane, a na proleฤe sledi niz veลพbi NATO sa teลพiลกtem prebacivanja ameriฤkih snaga sa njihove teritorije preko okeana na Balkan, objaลกnjava.
Dodaje da ฤe sve to biti poruke da se kontrola NATO-a nad Balkanom mora odrลพati.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com