SAD optuÅžuju Rusiju da je sponzor terorizma

Na dnevnom redu ameriÄkog Senata uskoro cĖe se nacĖi predlog kojim se Rusija proglaÅĄava sponzorom terorizma, koji je podneo republikanac Kori Gardner.
Ukoliko Predlog zakona o suzbijanju zlonamernih radnji uslovljenih teroristiÄkim aktivnostima Rusije bude usvojen, ameriÄki drÅžavni sekretar Majk Pompeo moracĖe u roku od 90 dana da podnese zakljuÄak nadleÅžnom Komitetu za spoljne poslove kojim cĖe odgovoriti na dva osnovna pitanja â da li je mogucĖe oznaÄiti Rusiju kao jednog od sponzora terorizma i da li se kao teroristiÄke mogu oznaÄiti oruÅžane grupe koje se nalaze u Donjeckoj oblasti, koje navodno podrÅžava Moskva, kao i oruÅžane formacije povezane sa Donjeckom i Luganskom Narodnom Republikom.
Ko sponzoriÅĄe terorizam u Donbasu
Ruski eksperti izdvajaju tri osnovna razloga za ovakve postupke Amerike.
Prvi je pritisak na zemlje EU da odustanu od poboljÅĄanja odnosa sa Rusijom i indirektna poruka da cĖe ameriÄke elite osuditi svaki pokuÅĄaj u ovom smeru.
Kako je ukrajinske kriza jedan od glavnih kamena spoticanja u odnosima izmeÄu EU i Rusije, Aleksandar KubiÅĄkin, profesor sa Fakulteta za meÄunarodne odnose DrÅžavnog univerziteta u Sankt Peterburgu, smatra da je ova kampanja s razlogom pokrenuta baÅĄ pred sastanak âNormandijske Äetvorkeâ u Parizu, a da je njen glavni cilj jaÄanje pozicije onih koji ne Åžele mirno reÅĄenje sukoba u Donbasu i smirivanje ukrajinske krize.
âU Americi postoji izuzetno jak ukrajinski lobi, koji veruje da se u osnovi ruske politike prema Ukrajini nalazi drÅžavni terorizam. Da bi to bilo dokazano, neophodno je prvo uÄesnike otpora u Donbasu, Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici oznaÄiti kao teroriste, kao i rusku vojsku, koja se navodno nalazi na ovim teritorijamaâ, rekao je KubiÅĄkin.
On podsecĖa da su sliÄne interpretacije postojale meÄu ameriÄkom politiÄkom elitom i u vezi sa ruskom politikom u Siriji, naroÄito na njenoj poÄetnoj etapi, ali da su ove âglasineâ nestale nakon ÅĄto je Rusija poÄela da saraÄuje sa Turskom i nakon pregovora u ÅŊenevi.
âStvar je u tome da treba oznaÄiti rusku politiku prema Ukrajini teroristiÄkom, kako bi se ojaÄale pozicije Kijeva, a Moskva predstavila kao agresor pred meÄunarodnom zajednicom, ÅĄto bi bio joÅĄ jedan povod za uvoÄenje novih sankcijaâ, objaÅĄnjava KubiÅĄkin.
U Moskvi su vecĖ nekoliko puta isticali da nemaju nikakve veze sa sukobom u Donbasu, jer je on nastao kao rezultat drÅžavnog udara u Ukrajini 2014. godine. Osim toga, zapadne zemlje i SAD do sada nisu uspele da dostave nikakve dokaze o prisustvu ruskih trupa u Ukrajini.
Ruski eksperti istiÄu da to ÅĄto Rusija pruÅža humanitarnu pomocĖ Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici, ne znaÄi da Moskva bilo ÅĄta naruÅĄava, jer su samoproglaÅĄene republike nastale kao element regionalne strukture vlasti tokom raspada ukrajinske drÅžave.
Besmisleni zakoni glavni adut u ameriÄkoj izbornoj trci
Drugi razlog je predizborna kampanja, jer uÄesnici u politiÄkoj trci Åžele da pokaÅžu svojim graÄanima da su oni patriote koji brane interese SAD, iako proseÄnog graÄanina ne interesuju toliko ove optuÅžbe. U suÅĄtini, eksperti istiÄu da republikanske kongresmene zanimaju samo politiÄki poeni, a ne i posledice.
âAmerikanci stalno donose besmislene zakone, jer oni nemaju nikakvih posledica. ProseÄne graÄane ne interesuje spoljna politika, tako da je putem âzakonodavnih inicijativaâ mogucĖe pokazati borbeni duh i bes u odbrani ameriÄkih interesa, jer nikakvog odgovora necĖe biti, zbog nezainteresovanosti ameriÄkih biraÄaâ, rekao je za Sputnjik politikolog Mihail Sineljnikov OriÅĄak.
On dodaje da se mnogi ameriÄki senatori baÅĄ iz toga razloga bave ovakvom vrstom aktivizma, jer ih to stavlja u pogodan poloÅžaj. On, ipak, ne veruje da cĖe ovaj predlog zakona zaista biti usvojen, ali istiÄe da se i u tom sluÄaju niÅĄta znaÄajno necĖe promeniti, vecĖ da moÅže pozitivno uticati na ruski duh, koji se uvek ujedinjuje pred pretnjom, kao ÅĄto je to bilo u 19. veku protiv Velike Britanije ili u 20. veku protiv NemaÄke i Japana.
Terorizam kao instrument borbe za trÅžiÅĄte
Kao trecĖi razlog eksperti navode konkurenciju. Naime, protiv drÅžava koje su uvrÅĄtene u spisak onih koje sponzoriÅĄu terorizam, primenjuju se ne samo ekonomske i finansijske sankcije vecĖ i zabrane na izvoz oruÅžja, kao i povecĖane kontrole na izvoz robe dvostruke namene. NajvaÅžniji deo ovih restriktivnih mera je da se sankcije mogu primeniti i protiv zemalja ili lica koje zakljuÄuju trgovinske sporazume sa ovakvim drÅžavama.
âAmerikanci su uvek uvodili sankcije protiv Rusije kad god smo im bili konkurencija, kada je reÄ o trgovini oruÅžjem, trÅžiÅĄtu uglja, pa i snabdevanju energijom u sovjetsko vreme, kada smo sprovodili gasovod i naftovod do NemaÄke… Mnogo poslova u vezi sa oruÅžjem je vecĖ blokirano. Viktor But, koga su oni nazivali âtrgovcem smrcĖuâ, nalazi se u zatvoru, a ceo sluÄaj je bio prenapumpan. To se sve deÅĄavalo mnogo pre dogaÄaja u Ukrajiniâ, objaÅĄnjava Sineljnikov OriÅĄak.
Ekspert dodaje da se na celu ovu situaciju moÅže gledati kao na veliku pi-ar kampanju, jer su SAD mogle da jednostavno uvedu dodatne restriktivne mere za ruska pravna i fiziÄka lica, ali da to ne bi izazvalo toliku medijsku paÅžnju.
Prema njegovim reÄima, Amerikanci su uvek nastojali da poveÅžu âlepo i korisnoâ, istiÄucĖi sa jedne strane da se bore za demokratiju, a sa druge strane lobirajucĖi za svoje ekonomske interese i spreÄavajucĖi pristup ovim trÅžiÅĄtima Rusiji.
Podsetimo, Stejt department je joÅĄ 1979. godine napravio spisak drÅžava koje sponzoriÅĄu terorizam. MeÄu prvim zemljama koje su se naÅĄle na tom spisku bila je Sirija, potom Sudan, a od pre dve godine i Severna Koreja.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.