RIM – Širi se skandal oko slučaja karabinjera iz Pjacence koji su uhapseni i optuzeni za dugacak spisak nelegalnih radnji od torture, iznuđivanja, preprodaje i rasturanja droga, premlacivanja i zastrasivanja nelegalno uhapsenih i cesto nevinih zrtava.
Poznati pisac Roberto Saviano, autor svetskog bestselera “Gomora” knjige koja nije naucna fantastika vec romasirana realnost, napisao je na svom tviteru da je “Pjacence najdramaticnija prica u istoriji Republike”.
O skandalu opsirno izvstavaju svi italijanski mediji, a komentatori ukazuju da najvise zabrinjava cinjenica da se radilo o pravom sistemu koji je funkcionisao tri godine i koji je po svemu licio na N’drangetu ( narko-klana čijih je 300 članova pohapšeno krajem prošle godine)
Postavlja se pitanje kako je to bilo moguce i gde su bili nadređeni, jer sada -oslobođeni od straha- naglas govore stanovnici Pjacence o nasilnom ponasanju karabinjera koje je , cini se bilo javna tajna.
Paralelno sa skandalom iz Pjacenze, mediji izvestavaju i o upravo otkrivenom jos jednom slucaju, zatvorskih cuvara iz Torina, koji su takođe premlacivali i zastrasivali zatvorenike, a one koji su se usudili da prijave, jos vise su tukli.
U svetlu skandala u novom svetlu se analiziraju i spominju predhodni slucajevi i prijave, koje sada stampa “izvlaci” iz arhiva.
Naprimer u martu ove godine kada su se zatvorenici pobunili zbog mera karantina, nakon pobune 13 zatvorenika je ostalo mrtvo.
Zvanicno, uzrok je prekomerno uzimanje droge, ali pita se komentator lista “Hafington Post” , da li mozemo da se zadovoljimo zvanicnom verzijom?
Javljaju se ličnosti i organizacije, koje po zakonu stite prava zatvorenika, podsecaju na slucajeve umrlih koje u Italiji zovu “drzavna smrt”, a rec je o zatvorenicima ili migrantima koji su smesteni u polu-zatvorske centre i svako malo se cita kako je taj i taj umro, a najcesce se javnost i pravda zadovoljavaju “zvanicnom verzijom”.
Mnogi su pozurili da skandal iz Pjacence oznace kao slucaj “nekoliko trulih jabuka”, to jest da je sve ostalo u 110 hiljada karabinjera u najboljem redu.
Međutim, sestra jednog od zatvorenika Stefana Kuki, koji je umro od batina u zatvoru, Ilarija Kuki je rekla za Ansu, “da nije rec o nekoliko losih, trulih jabuka, vec da ne valja celi sistem i da ga treba menjati iz korena”.
Slucaj njenoga brata postao je nacionalni, a ona je viđena kao heroina, jer je zahvaljujuci njenoj upornosti, jer nije odustala cak ni kada su visokopozicinirani oficiri karabinjera stitili krivce.
Upravo to je problem, istice se u komentarima:”omerta, ili zavera ćutnje” koja vlada i opstaje cak i kada su cinjenice nepobitne, kao u slucaju Kuki.
Ovih dana drustvene mreze u Italiji podsecaju na ono što vlasti nastoje da zaborave, 19 godina od kako su snage reda karabinjeri i policija, noc pred samit Grupe 8 u Dzenovi, upali na mesta gde su spavali demonstranti, mnogi stigli iz cele Evrope, i prebili one koji su se tek spremali da narednog dana protestuju.
Slucaj “Dzenova G8”, je zavrsen na sudu u Italiji i Strasburu, bilo je mnogo kazni i odstete, ali kako podsecaju na drustvenim mrezama, oni koji su bili odgovorni za nasilje su, nakon Dzenove unapređeni.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com