Zbog Bregzita hiljade doktora školovanih u Evropi mogle bi da odu iz Velike Britanije

Oko 12.000, odnosno 40 odsto doktora koji su diplomirali u zemljama Evropskog ekonomskog prostora (EEP) moglo bi da napusti Veliku Britaniju posle glasanja za Bregzit, pokazuje istraživanje Britanskog medicinskog udruženja (BMA).

Dva od pet doktora koji su se školovali u evropskim zemljama razmišlja da ode iz Britanije jer se posle referenduma oseća manje dobrodošlim, što bi dodatno pogoršalo problem manjka osoblja u britanskim bolnicama, prenosi danas Gardijan.

U istraživanju BMA je učestvovalo 1.193 doktora koji rade u Britaniji a koji su diplomu stekli u EEP. Na pitanje da li razmišlja o odlasku iz zemlje posle glasanja za izlazak Britanije iz Evropske unije, 500 ispitanika, odnosno 42 odsto je odgovorilo da, 26 odsto ne, 23 odsto nije bilo sigurno, a ostali nisu odgovorili.

„U vreme kada je Nacionalna zdravstvena služba već na kritičnoj tački i kada se suočava sa paralizujućim manjkom radnika, ovo bi bila katastrofa i moglo bi da ugrozi pružanje visoko kvalitetne brige o pacijentima. Ali ovde nisu u pitanju samo brojevi. Kvalitet nege o pacijentima je bolja kada doktori imaju raznovrsna iskustva i stručnost“, izjavio je predsednik BMA Mark Porter, ocenivši da je veoma zabrinjavajuće što toliko doktora razmišlja o odlasku.

EEP čini 28 članica EU, Norveška, Island i Lihtenštajn.

Prema podacima Opšteg medicinskog saveta, u registru u Britaniji ima gotovo 281.000 doktora, od kojih je 63 odsto školovano u Velikoj Britaniji, 11 odsto, odnosno oko 30.000 je diplomiralo u drugoj zemlji EEP, a 26 odsto u drugim zemljama.

Doktorka Birgit Vuli izjavila je da se od referenduma oseća mnogo nesigurnijom u pogledu svoje budućnosti i da razmišlja da se vrati u Nemačku.

„Uznemirujuće je da se u zemlji, kojoj sam doprinosila 20 godina i koju smatram svojim domom, sada smatram strancem i moram da dokazujem da zaslužujem da ovde živim i radim“, rekla je Vuli.

Ministarstvo zdravlja saopštilo je da radnici iz inostranstva čine veoma važan deo britanske zdravstvene službe i da vlada neizmerno ceni njihov doprinos, ali da istovremeno želi da većem broju britanskih studenata da šansu da budu doktori.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com