Agi i Ema

ลฝanr: porodiฤni, deฤji
Trajanje: 90 min.

Glavne uloge:

Stefan Lazareviฤ‡, Milena Draviฤ‡, Ana Sofrenoviฤ‡, Dragan Miฤ‡anoviฤ‡, Nikola ฤuriฤko, Lena Bogdanoviฤ‡, Naฤ‘a Sekuliฤ‡, Boris Milivojeviฤ‡, Boda Ninkoviฤ‡, Melina Koljeviฤ‡, Srฤ‘an Koljeviฤ‡

Scenario: Igor Kolarov (roman), Milutin Petroviฤ‡
Reลพija: Milutin Petroviฤ‡

SINOPSIS
Koliko je Mesec udaljen od devetogodiลกnjeg deฤaka Agija? Da li je moguฤ‡e da se Agi selio ฤak 18 puta? Primeฤ‡uju li ujaci da im sestriฤ‡i rastu? Je li moguฤ‡e da je Ema viลกa od Agija za samo tri i po jajeta?
Odgovore na ova i mnoga druga ฤudnovata pitanja dobiฤ‡ete u filmu „Agi i Ema“ u reลพiji Milutina Petroviฤ‡a, snimljenom po istoimenom nagraฤ‘ivanom romanu Igora Kolarova. Film prati glavnog junaka – Agija, usamljenog devetogodiลกnjaka ฤiji roditelji nikada nemaju vremena za njega. Agi je prepuลกten sam sebi do te mere da roditelje viฤ‘a samo na fotografijama. Mama i tata su prezaposleni i potpuno podreฤ‘eni surovim zakonima savremenog ลพivota.
Porodica se ฤesto seli, tako da Agi ne uspeva da stekne prijatelje i nauฤi kako da se ophodi prema ljudima. Meฤ‘utim, to ฤ‡e se promeniti. Posle jedne selidbe u novi kraj, Agi upoznaje Emu, koja ลพivi u susednoj, oronuloj kuฤ‡i. Ema je vedra i radoznala starica koja Agiju prilazi otvorenog srca i daje mu ono ลกto mu je u tom trenutku najpotrebnije – potpuno prijateljstvo.
Na kreativan i suptilan naฤin ona izvlaฤi Agija iz sveta samoฤ‡e, u koji je on gotovo nasilno gurnut. Odrasli ih ne primeฤ‡uju, grde ih ili im se podsmevaju, ali njih dvoje strpljivo i razigrano ลพive onaj ลพivot u kome je ฤovek vaลพniji od pravila i sistema, a ljubav vaลพnija od beskrajnog posla ili novog automobila. Jedna spavajuฤ‡a kokoลกka o kojoj se moลพe tako lepo razmiลกljati udvoje vredi viลกe od kupljenih igraฤaka kojima se obezbeฤ‘uje alibi za odsustvo roditelja i njihov nedostatak ลพelje za sopstvenim detetom. Onako kako popravljaju Eminu oronulu kuฤ‡u, koju Agi naziva Zaฤarani zamak, Agi i Ema popravljaju i grade ono ลกto je uvek tako blizu da bude sruลกeno – ljudskost u svetu proลพetom bleลกtavim sjajem i ravnoduลกnoลกฤ‡u.
O FILMU
Kao ฤlan ลพirija Politikinog „Zabavnika“ za dodelu prestiลพne knjiลพevne nagrade za decu, Milutin Petroviฤ‡ je imao prilike da se susretne s romanom „Agi i Ema“. ลฝiri, ฤiji su ฤlanovi bili i Ivan Tasovac – kako bi reลพiser rekao, „di-dลพej klasiฤne muzike“ u ovom ostvarenju, i Igor Bojoviฤ‡ (u filmu glumi direktora muzeja), odluฤio je da nagradu dodeli upravo romanu Igora Kolarova. Reลพiser kaลพe: „Veฤ‡ pri prvom ฤitanju mi se ‘javilo’ da je to film koji treba da uradim. Veoma intenzivno oseฤ‡anje. Video sam kadrove. Jasno mi je bilo ฤak i sve oko produkcionih okolnosti da se takav film snimi. Mislio sam โ€“ ovo je jedan moguฤ‡ srpski film.“
Pisanje scenarija trajalo je dve nedelje. Uz savetovanje s viลกe prijatelja rodile su se joลก dve verzije. Deo poslednje verzije nastao je u hotelskoj sobi u Visbadenu, tamo gde je, navodno, Dostojevski pisao „Kockara“. Za reลพisera je to bio veoma romantiฤan oseฤ‡aj.
Film je sniman 39 dana, u zimu 2005/2006. Obdanica je trajala kraฤ‡e nego radno vreme filmske ekipe – manje od deset sati. Stoga je ฤitava ekipa morala da ustaje dva sata pre izlaska sunca, dolazila na set pre svitanja i spremala prvi kadar pod svetlima reflektora. Snimanja su poฤinjala u ลกest ujutru. I, kako reลพiser primeฤ‡uje: „Zato svetlo u filmu izgleda tako dobro, nekako skandinavski, a ne onako obiฤno i nezanimljivo kao u veฤ‡ini domaฤ‡ih filmova.“
Tokom dana snimanja temperatura se kretala od -5 do +2 stepena, uz neprestano meลกanje beogradske koลกave u posao i planove. U jutarnjim satima sve je bilo zamrznuto, dok je tokom dana ekipa morala da se bori s blatom. Stoga ne treba da ฤudi izjava umetnika da se „dobro reลพira samo kada se nose one duge kaubojske gaฤ‡e ispod pantalona“.
Jedini ฤovek koji knjigu „Agi i Ema“ voli viลกe od Milutina Petroviฤ‡a jeste Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije. Tasovac je birao muziku za film, tako da se u ovom ostvarenju mogu ฤuti dela Mocarta, ล uberta, ล trausa, Musorgskog, ล opena, ฤŒajkovskog i Biniฤkog.
Film je snimam HD kamerom.
O REลฝISERU
Milutin Petroviฤ‡ (reditelj, producent, scenarista i montaลพer)
Pored filma „Agi i Ema“ kao reลพiser potpisuje viลกe filmskih i televizijskih ostvarenja: „Telefonomanija“, „Dome, slatki dome“, „Zemlja istine, ljubavi i slobode“, „Novogodiลกnji program“, „Jug-jugoistok“. Osim u svojim filmovima, kao glumac se pojavio i u filmu „Munje!“ Imao je i zapaลพenu muziฤku karijeru. Svirao je klavijature u bendu „Stalker“, a potom se 1986. prikljuฤio bendu „Heroji“, koji je osnovao njegov prijatelj i pisac Vladimir ฤuriฤ‡ ฤura. Iz njihove saradnje proisteklo je nekoliko hit pesama. Uspeลกan je i kao reลพiser televizijskih reklama.
O GLUMCIMA
Milena Draviฤ‡ (Ema)
Roฤ‘ena je u Beogradu. Filmografija: „Vrata ostaju otvorena“ (1959), „Diliลพansa snova“, „Zajedniฤki stan“, „Bolje je umeti“, „Uzavreli grad, „Leto je krivo za sve“, „Prekobrojna“, „Biciklisti“, „Lito vilovito“, „Cross Country“, „Poseban tretman“, „W.R. – misterije organizma“, „Sjaj u oฤima“, „Ledina“, „Zona Zamfirova“, „Boomerang“, „Normalni ljudi“, „Nebeska udica“, „Bure baruta“, „Tri letnja dana“, „Treฤ‡a sreฤ‡a“, „Sekula se opet ลพeni“, „Nije lako s muลกkarcima“, „ล eฤ‡erna vodica“, „Moj tata na odreฤ‘eno vreme“, „Laf u srcu“, „Tamna strana sunca“ („The Dark Side of the Sun“).
Stefan Lazareviฤ‡ (Agi)
Roฤ‘en je 11. januara 1997. u Beogradu. Uฤenik je Osnovne ลกkole „Lazar Savatiฤ‡“ u Zemunu. Od 2001. do 2005. ลพiveo je i pohaฤ‘ao osnovnu ลกkolu u Braziliji, na portugalskom i engleskom jeziku. Nakon filma „Agi i Ema“, tumaฤio je jednu od uloga u filmu za decu „Princ od papira“, a uzeo je i znatno uฤeลกฤ‡e u reklamnom spotu za kompaniju Telenor.
Ana Sofrenoviฤ‡ (Agijeva mama)
Ova filmska i pozoriลกna glumica roฤ‘ena je u Beogradu, u meลกovitoj srpsko-britanskoj porodici. Pored uspeลกnog bavljenja glumom, ona je i potvrฤ‘ena pevaฤica, prevashodno dลพez i filmske muzike. U toku svoje karijere, naroฤito filmske, nagraฤ‘ivana je na mnogim domaฤ‡im i inostranim festivalima.
Krajem devedesetih ลพivela je i radila nekoliko godina u Londonu, gde je igrala u nekoliko serija BBC-ja i ITV-a, kao i u nekoliko filmova, ali nije prestala da radi u Srbiji. Januara 2006. godine nastupila je u njujorลกkom Karnegi holu u okviru koncerta kultne ameriฤke kompozitorke i vokaliste Meredit Monk.
Aktivno putuje i prisustvuje mnogim eksperimentalnim radionicama ลกirom sveta koje se bave istraลพivanjem ljudskog glasa kao bezgraniฤnog kreativnog prostora, kao i multimedijalnim performansom.
Dragan Miฤ‡anoviฤ‡ (Agijev tata)
Jedan je od naลกih malobrojnih glumaca koji se uspeลกno oprobao u inostranstvu. Naลก poznati pozoriลกni, filmski i televizijski glumac nedavno je zavrลกio snimanje filma „Bela grofica“ rame uz rame s Ralfom Fajnsom i Nataลกom Riฤardson.
Filmografija: „Kolaฤ s barutom“ („Layer Cake“, 2004), „Loลกe druลกtvo“ („Bad company“, 2002), „Toฤkovi“ (1999), „Lajanje na zvezde“ (1998), „Tango je tuลพna misao koja se pleลกe“ (1997), „Ubistvo s predumiลกljajem“ (1995), „Tamna je noฤ‡“ (1995).
Nikola ฤuriฤko (ujak)
Roฤ‘en je 9. jula 1974. godine u Beogradu, gde je zavrลกio osnovnu i srednju ลกkolu. Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu, smer gluma, studirao je u klasi profesora Milenka Mariฤiฤ‡a i Branislava Miฤ‡unoviฤ‡a. Stalni je ฤlan ansambla Jugoslovenskog dramskog pozoriลกta u Beogradu, a istovremeno je kao gost igrao i igra i na drugim pozoriลกnim scenama. ลฝivi u Beogradu. Igrao je u brojnim filmskim i televizijskim ostvarenjima: „Gopoฤ‘a ministarka“, „Munje“, „Poslednji krug u Monci“, „Otvorena vrata“, „Zemlja ljubavi, istine i slobode“, „Zona Zamfirova“, „Jug-jugoistok“ itd. Dobitnik je nekoliko vaลพnih domaฤ‡ih nagrada i internacionalnih priznanja.
Lena Bogdanoviฤ‡ (ujna)
Roฤ‘ena je u Novom Sadu. Pored filma „Agi i Ema“, tumaฤila je uloge u viลกe televizijskih i filmskih ostvarenja. Neka od njih su „Morte di una ragazza perbene“, „Furto del tesoro, Il“, uz Dลพeremija Ajronsa u filmu „Mathilde“, „Urota“, „Deฤak koji je bio suviลกe nevin“ itd.
Premijera: Treฤ‡i deฤji filmski festival

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com