U trendu

Borat: kulturno uzdizanje u Americi za pravljenje koristi slavnoj naciji Kazahstana

Žanr: dokumentarna komedija
Trajanje: 84 min.
Premisa: Urnebesno. Zapanjujuće. Zarazno. Opasno. Subverzivno.

Glavne uloge:

Saša Baron Koen (Sacha Baron Cohen), Ken Davitijan (Ken Davitian), Pamela Anderson (Pamela Anderson)

Scenario:

Saša Baron Koen (Sacha Baron Cohen), Piter Bejnham (Peter Baynham), Entoni Hajns (Anthony Hines)

Režija: Lari Čarls (Larry Charles)

SINOPSIS

Napustivši svoj rodni Kazahstan, Borat putuje u Ameriku da napravi dokumentarac. Dok krstari Amerikom, sreće stvarne ljude u stvarnim situacijama s urnebesnim posledicama. Njegovo zaostalo ponašanje svuda izaziva snažne reakcije, otkrivajući predrasude i hipokriziju u američkoj kulturi. U nekim slučajevima osobe koje Borat intervjuiše prihvataju njegove nečuvene poglede na pitanja rase i seksa tako što se s njim slažu, dok drugi pokušavaju da mu održe patriotsku lekciju o zapadnjačkim vrednostima.

SINOPSIS BORATOVIM REČIMA

„Moje zanimanje televizijski reporter. Ja drugi najuspešniji u ceo Kazahstan“, objašnjava Borat. „Ja takođe radio ranije kao lovac na Cigane, pravio led i održavao kompjutere – farbao spolja i sklanjao mrtve ptice iz cevi.“ Od tih skromnih početaka Borat se uzdizao na lestvici kazahstanskih medija – dok nije dobio svoju veliku priliku. „Pre jedna godina, Kazahstansko ministarstvo informisanja me pošalje u SA i D da napravim izveštaje koji pomognu Kazahstan“, priseća se Borat. „Mi hoćemo da budemo kao vi. Amerika ima najlepši žena na svetu, na primer, Liza Mineli i Elizabet Tejlor. Takođe je centar za demokratiju i porno. Meni sviđa! Ja uzbuđen da snimim moj film!“

Posle veličanstvenog ispraštaja iz svog sela u Kazahstanu, Borat je krenuo na dug put do SA i D da bi počeo rad na dokumentarcu. Pratio ga je njegov gojazni i beskorisni producent Azamat Bagatov. Azamat komentariše: „Uključio sam se u ovaj projekt zato jer imam puno iskustva s filmom i televizijom – u poslednjih 20 godina lično sam gledao 27 programa. Takođe sam dobio posao jer sam jedini producent u Kazahstan.“ Borat je putovao u SAD u velikom stilu, a Azamat malo manje. „Leteli sa Kazahstan aerotransport“, seća se Borat. „Azamat išao s prtljagom, životinjama i Jevrejima – ja putovao prva klasa, što značilo kada krene kutija za nuždu, ja šesti po redu da uneredim u nju.“

Nije se štedelo da se film dovede na veliki ekran. „Ovaj dokumentarac bio najskuplji film ikad za Kazahstan“, kaže neustrašivi reporter. „Koštao 48 miliona tengi – kao 5.000 dolar. Ministarstvo informisanja dopunilo budžet tako što prodalo uranijum na neki smeđi ljudi.“

O FILMU

Jagšemaš! Saša Baron Koen, zvezda i kreator humorističke emisije „Da Ali G Show“, prvi put dovodi svoj lik kazahstanskog novinara Borata Sagdijeva na veliki ekran. Borat je satirična karikatura kazahstanskog novinara kojeg je izmislio Saša Baron Koen. Postao je fenomen u Velikoj Britaniji u humorističkoj seriji „Da Ali G Show“, u kojoj su Koenov otkačeni humor i oštra satira antisemitizma, mizoginije i rasizma oživeli kroz Boratovo bizarno ponašanje i intervjue.

Inovativan i jedinstven rad doneo je Koenu dve nagrade BAFTA. „Da Ali G Show“ je postao svetski fenomen, a Baron Koen je jedina osoba koja je dva puta bila domaćin dodele evropskih MTV nagrada. Kritičari su hvalili film i pre premijere kao jedan od najsmešnijih filmova svih vremena, a postao je i najbolje ocenjena komedija na sajtu IMDb.

Produkcija „Borata“ bila je veoma neobična. Baron Koen, koji je bio do krajnosti posvećen ulozi, ostao je u liku tokom čitavog snimanja i odlučio da sve intervjue prilikom promocije filma radi kao Borat.

Lari Čarls se uključio u projekat u svojstvu reditelja. Čarls je bio ljubitelj Koenovog rada. „U Sašinoj glumi postoji intenzitet i neverovatna inteligencija, kao i određena hrabrost“, kaže Čarls. On se divio Koenovoj sposobnosti da ostane u liku tokom celog snimanja, pa čak i na konferencijama za novinare. „Saša je kao Borat uvek bio stvaran, uverljiv, kompleksan i spontan. Nikada nisam video takvu glumu.“

Reditelj Džej Rouč, koji je pored filmova o Ostinu Pauersu režirao i megahitove „Njeni roditelji“ i „Upoznajte Fokerove“, bio je fasciniran Koenovim Boratom i video u tome potencijal za film. Ova kombinacija eksplozivnog humora, sirovosti i satire navela je Rouča da pomisli kako bi film o Boratu mogao biti poseban i veoma drugačiji od tradicionalnih holivudskih komedija. Nije bilo scenarija. Ovaj film je bio eksperiment – nov vid pravljenja filmova za doba u kome se realnost i zabava sve više prepliću. Stvarni događaji sa stvarnim ljudima vode izmišljenu priču filma, i kada bi se neke scene završile neočekivano, morale su biti napisane nove odrednice za dalji rad.

O REŽISERU

Lari Čarls (reditelj)
Pisac je, producent, režiser i glumac. Filmografija kao režisera: The Dirt (2008), This Is America (2006), Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006), Masked and Anonymous (2003).

O GLUMCIMA

Saša Baron Koen (Borat)
Vodio je dodelu evropskih MTV nagrada kao Ali Dži 2001. pred više od milijardu televizijskih gledalaca. MTV uvodi odloženi prenos iz straha od toga šta bi Ali mogao reći. Ispostavilo se da je to bila dobra odluka. Godine 2005. ponovo vodi dodelu evropskih MTV nagrada, ovog puta kao Borat. Izašavši na scenu posle Madoninog nastupa, Borat je rekao: „Vrlo je hrabro od MTV što počeo šou sa jedan pravi transvestit.“ Godine 2005. na dodeli evropskih MTV nagrada predstavlja Madonu kao „moja glavna kučka“.

Ali Dži fenomen
Promene u engleskom jeziku – posle prvog korišćenja reči „mingin“ (u značenju ružan), ona je uključena u Oksfordski rečnik engleskog jezika. Ali Dži fenomen odgovoran je za promenu glavnog tipa slenga među engleskom omladinom od koknija u džafajkanski (mešavina jamajkanskog akcenta i uličnog slenga). Lekari su zabeležili novu povredu nazvanu Bujakaša sindrom, pošto su primani tinejdžeri s povredama ručnog zgloba nakon pokušaja da oponašaju karakteristično Alijevo pucketanje prstima.

Filmovi
„Borat“ – pobednik po glasovima publike i kritike na Travers filmskom festivalu. „Ali Dži u Parlamentu“ postao je najunosniji britanski film te godine. Ostao je na prvom mestu na holandskim top-listama sedam nedelja, a potisnuli su ga „Ratovi zvezda“. „Riki Bobi: legenda brzine 2“ – glumi Žana Žerara u najunosnijoj komediji u Americi u 2006. godini.

Oficijelni sajt:

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)

    Premijera: Sinemanija 2006
    U bioskopima: novembar 2006. godine

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.