U trendu

Žetva

Žanr: horor, naučna fantastika, triler
Trajanje: 96 min.
Premisa: Niko nije verovao da se deset biblijskih pošasti može ponovo desiti – sve do sada!

Glavne uloge:

Hilari Svonk (Hilary Swank), Dejvid Morisi (David Morrissey), Idris Elba (Idris Elba), Stiven Rej (Stephen Rea), Ana Sofija Rob (AnnaSophia Robb), Džon Mekonel (John McConnell)

Scenario: Keri Hejz (Carey Hayes), Čed Hejz (Chad Hayes)
Režija: Stiven Hopkins (Stephen Hopkins)

SINOPSIS
Ketrin Vinter (Hilari Svonk) ne veruje u čuda – ona veruje u činjenice. Nekadašnja misionarka okrenula je leđa svešteničkoj odori posle gubitka ćerke i muža u toku misionarskog rada u Sudanu i sada traži odgovore kroz naučno istraživanje, a ne molitvu. Kao univerzitetski profesor, postala je specijalista za razotkrivanje takozvanih čuda. Dobija pozive sa svih strana sveta: da istraži statue koje plaču, mrlje na zidu koje liče na svece i dlanove koji krvare. Do sada nije bilo božanske misterije koju nije rešila.
Međutim, kada provincijski učitelj Dag Blekvel (Dejvid Morisi) zatraži njenu pomoć povodom niza bizarnih dešavanja za koja stanovništvo veruje da dolaze od Boga, Ketrin i njen partner Ben (Idris Elba) shvataju da čuda ponekad mogu biti varljiva i da je linija koja razdvaja veru od praznoverja opasno tanka. Skriven među šumama i močvarama Lujzijane, Hejven je grad u kome su, kako se čini, pravila zdravog razuma ponovo pisana. Dete umire, a reka se pretvara u krv, što je samo početak nečega što izgleda kao ponavljanje deset biblijskih pošasti. Prvi put u svojoj profesionalnoj karijeri Ketrin ne može da objasni ove fenomene naukom. Stanovnici gradića veruju da je zagonetno dete po imenu Loren Mekonel (Ana Sofija Rob) donelo božji bes u njihove domove, ali ono što oni vide kao glasnika zla Ketrin vidi kao izgubljeno dete kome je potrebna njena pomoć. Što se više približava mračnoj tajni, Ketrin sve više otkriva svoju ulogu u zaveri koja preti da obavije svet tamom.
O FILMU
Producent Džoel Silver, čovek koji stoji iza blokbastera „Matriks“, „Umri muški“ i „Smrtonosno oružje“, vidi „Žetvu“ kao kompleksniju i slojevitiju od prosečnog natprirodnog trilera. „Ovaj film menja formulu o tome ko su dobri, a ko loši likovi. Volim da se igram s tim“, kaže on. Film istražuje niz bizarnih događaja, odiše specifičnom atmosferom, a glavni lik tumači jedna od trenutno najpriznatijih glumica, Hilari Svonk. „Hilari glumi profesorku koja dovodi u pitanje sve u šta je verovala“, kaže Silver. „Ona liku donosi iskrenost i snagu. Hilari vas upućuje u misli i osećaj vere svog lika tako da ostanete šokirani kada otrijete šta se u stvari dešava, jednako kao i ona.“
Reditelj Stiven Hopkins zamislio je projekat kao idealnu priliku da se bizarno i natprirodno približi svakodnevnom, običnom svetu. „Može biti zastrašujuće kada se natprirodno nađe u realnom svetu, i ta dihotomija je ono što čini srž ove priče, u kojoj se vodi bitka između nauke i vere. Naš cilj je bio da ljude preplašimo kroz atmosferu i ideje, a ne prosto zastrašujućim prizorima. Mada, ubacili smo nešto malo dobrog staromodnog horora“, smeje se Hopkins. „Ipak, najstrašnije je ono što se krije iza toga.“
Svonkova glumi Ketrin Vinter, ženu koja je izgubila svoju veru pošto su joj suprug i dete poginuli tokom misionarskog rada u Sudanu. „Ketrin Vinter je žena koja je prošla već mnogo toga pokušavajući da pomogne ljudima“, objašnjava glumica. „Kao i mnogi, ona pokušava da shvati smisao svog života i usput odlučuje da raskrinka mitove i čuda. Putuje po svetu pokušavajući da otkrije šta se krije iza svega toga. Međutim, u srcu te njene misije krije se pitanje: ako Bog i čuda zaista postoje, kako je njena porodica mogla da joj bude oduzeta tako okrutno?“
Njen partner u tom poslu je Ben, nekadašnji student, a sada kolega profesor na univerzitetu, kojeg glumi britanski glumac Idris Elba. „Mi smo biolozi, naučnici koji razotkrivaju religiozna čuda“, kaže Idris. „Ako ugledate Isusov lik na drvetu, okrenete telefon i nekoliko naučnika će doći i reći vam da ste ludi… Ili imate pravo čudo.“ Međutim, dok Ketrin ovim misterijama prilazi verujući da će naći naučno objašnjenje, Ben se nada potvrdi svoje vere. „Među njima postoji zanimljiva dilema, jer je Ketrin sada potpuni ateista“, objašnjava Elba. „U stvari, kada dođe na mesto pojave takozvanog čuda, ona se jedva suzdržava od smeha kada vidi šta se zapravo dešava. Nasuprot tome, Ben to radi iz svojih religijskih ubeđenja – da bi naučno dokazao postojanje Boga.“
„Naša dva lika su najbolji prijatelji u filmu“, kaže Svonkova. „Oni se jako dobro poznaju, rade zajedno svakog dana. Gotovo da mogu jedno drugome da pročitaju misli. I Idris i ja smo se takođe dobro proveli radeći zajedno.“
Poslednji delić slagalice je dete – Loren Mekonel. Nju glumi mlada glumica Ana Sofija Rob, koja je već imala uloge u filmovima kao što su „Čarli i fabrika čokolade“ i „Most za Terabitiju“. „Ona je izuzetno talentovana“, kaže Svonkova. „Iako njen lik malo govori u filmu, gluma nije uvek povezana s dijalogom. Ona mnogo govori svojim licem i izrazima, naročito očima. Bilo je uživanje raditi s njom.“
U gradiću po imenu Hejven, Ketrin i Ben se suočavaju s rekom koja se pretvorila u krv, nepoznatom bolešću koja je napala lokalnu stoku i sve većim brojem neobjašnjivih događaja. „Prva pošast je reka pretvorena u krv“, komentariše koproducent Ričard Miriš. „U početku Ketrin misli da je u pitanju hemijska reakcija. Naravno, kako se film odvija i situacija postaje sve složenija, ona je primorana da se zapita o svojim ubeđenjima i o tome šta se zapravo dešava.“ Dok uzimaju uzorke i šalju ih na analizu, jedna stvar postaje jasna – nijedna od Ketrininih teorija ne stoji. Da bi spasla Loren i zaustavila pošast, moraće da potraži odgovore van polja nauke. „Ovo je za mene film o ženi koja gubi veru zbog određenih okolnosti u svom životu“, kaže Svonkova. „Zato je za nju ovo putovanje neka vrsta buđenja. Stvari se dešavaju s razlogom, i njena prošlost i sadašnjost su povezane na neočekivan način.“
Lik Ketrin Vinter zasnovan je na realnim skepticima i naučnicima koji se suprotstavljaju neprirodnim dešavanjima i čudima. Tokom priprema za ulogu Svonkova je razgovarala s velikim brojem tih ljudi, od kojih su mnogi, kao i Ketrin, bili duboko religiozni. Svonkova kaže: „Pročitala sam mnogo knjiga i časopisa o raskrinkavanju mitova. Nisam čak ni znala da postoje takvi časopisi. Pročitala sam i Bibliju. Bilo je izuzetno interesantno ući u taj svet i videti ljude koje vodi nauka i druge, koje vodi vera.“ I Hopkins je ušao u svet raskrinkavanja čuda. „Upoznao sam jednog gospodina koji je razotkrio 60 ili 70 čuda tokom svog života, a radi kao profesor teologije“, kaže reditelj. „Pričao mi je o svojim iskustvima s raznih strana sveta. Video je puno toga što je mogao da objasni, ali je bilo i toga što nije mogao. Mislim da je takva osoba izuzetna: neko ko je opsednut otkrivanjem istina o tome da li ta čuda postoje.“
O REŽISERU
Stiven Hopkins (reditelj)
Osvojio je nagradu Emi za režiju biografskog filma „Život i smrt Pitera Selersa“ s Džefrijem Rašom, Šarliz Teron i Emili Votson. Film je imao ukupno 16 nominacija, osvojio je devet, a bio je i nominovan za četiri Zlatna globusa, od kojih je osvojio dva.
Pre toga režirao je pilot epizodu hit serije „24“, a potom bio reditelj i izvršni producent serije u toku prve sezone. Na televiziji je još radio mini-seriju „Traffic“, tri epizode serije „Priče iz grobnice“ i kratki film koji se našao u kolekciji „Tube Tales“, prikazanoj u Kanu 1999. godine.
Debitovao je na dugometražnom filmu trilerom „Opasna igra“, za kojim su usledili „Strava u Ulici brestova 5: dete snova“, „Predator 2“ s Denijem Gloverom i Bilom Pakstonom, „Sudnja noć“ s Emiliom Estevezom, Denisom Lirijem, Kjubom Gudingom Juniorom i Stivenom Dorfom, „Blown Away“ s Džefom Bridžisom i Tomijem Li Džounsom, „Gospodari savane“ s Valom Kilmerom i Majklom Daglasom, „Izgubljeni u svemiru“ s Garijem Oldmanom i Vilijamom Hartom i „Pod sumnjom“ s Džinom Hekmenom i Morganom Frimenom.
Hopkins je rođen na Jamajci, a odrastao u Engleskoj. Započeo je karijeru kao strip crtač i scenograf u brojnim reklamnim i muzičkim spotovima. Kasnije je počeo da režira muzičke spotove, reklame i pozorišne komade u Australiji i Evropi, pre nego što je započeo svoju televizijsku i filmsku karijeru u SAD.
O GLUMCIMA
Hilari Svonk (Ketrin)
Dvostruka je dobitnica Oskara u kategoriji najbolje glumice. Prvog Oskara dobila je za ulogu u drami „Dečaci ne plaču“ iz 1999, a drugog 2005. za glavnu ulogu u filmu Klinta Istvuda „Devojka od milion dolara“ pored Istvuda i Morgana Frimena. Ove godine se već pojavila uz Skarlet Johanson i Džoša Hartneta u filmu Brajana de Palme „Crna dalija“. Njen sledeći film biće romantična drama „P.S. Volim te“ u režiji Ričarda Lagravenezea. Među drugim njenim filmovima su „Insomnija“ Kristofera Nolana pored Ala Paćina i Robina Vilijamsa i „Dar“ Sema Reimija s Kejt Blanšet i Kijanuom Rivsom.
Dejvid Morisi (Dag)
Uskoro će se pojaviti uz Emili Votson u avanturističkoj fantaziji „Vodeni konj“ u režiji Džeja Rasela, kao i u istorijskoj drami „Druga Bolenova devojka“ sa Skarlet Johanson, Natali Portman i Erikom Banom. Drugi njegovi filmovi su, između ostalog, „Hilari i Džeki“, „Glasovi u glavi“, „Rođeni romantik“, „Mandolina kapetana Korelija“, „Niske strasti 2“ i drugi. Morisi je osnivač sopstvene producentske kompanije koja je producirala film Patrisa Lekonta „Čovek u vozu“.
Dobro poznat britanskoj televizijskoj publici, Morisi je bio nominovan za nagradu BAFTA za najboljeg glumca za svoj rad u drami „Stanje igre“. Diplomac prestižne Kraljevske akademije dramskih umetnosti tumačio je veliki broj uloga na pozorišnoj sceni.
Ana Sofija Rob (Loren Mekonel)
Jedna od danas najzauzetijih mladih glumica trenutno se može videti u fantaziji „Most za Terabitiju“. Debitovala je 2005. godine u filmu „Zbog Vin-Diksi“ Vina Vanga pored Džefa Denijelsa. Kasnije te godine glumila je u filmu Tima Bartona „Čarli i fabrika čokolade“ uz Džonija Depa. Pojaviće se i u velikom broju filmova koji tek dolaze, među kojima su „Dečja priča iz zapadnog Teksasa“ s Valom Kilmerom, Metjuom Modinom i Larom Flin Bojl, nezavisna drama „Ferris Wheel“ sa Šarliz Teron, avantura „Neverni Toma“ i naučnofantastična avantura Daga Limana „Skakač“, u kojoj glume i Hejden Kristensen i Rejčel Bilson.
Oficijelni sajt:
The Reaping (2007)
Premijera: 18. april 2007. godine Dom sindikata u 20 časova

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.