U trendu

Race Driver: GRID

Iz Codemasters-a nam dolazi nov nastavak iz serijala Race Driver, pod imenom Race Driver: GRID, ali ovaj put mnogo arkadniji. Kao i prošli nastavci, i GRID ima bogatu single player karijeru. Karijeru počinjete zaista fantastično atraktivno; pre bilo kakvih menija i uvodnih reči igra vas baca direktno za volan Dodge Vipera SRT-10 da projurite ulicama Detroita. Kada odvozite trku, počinje karijera kroz koju vas vodi vaš menadžer, odnosno menadžerka. Sve se svodi na novac (opet), tačnije na evre. Nakon nekoliko uvodnih trka, gde morate da zaradite manju količinu novca, počinje vaš uspon prema vrhu. Dobijate prvi automobil koji možete da obojite u boje koje vama najviše odgovaraju. Samo jedna uvodna napomena: ne očekujte NSF detaljnost prilikom sređivanja automobila, ali i ponuđeni izbor je dovoljan. Posle toga određujete ime svog tima i lov na evre može da počne.
Prvo ćete morati da zarađujete od sponzorskih trka, koje se svode na uslove tipa: završi ispred tog i tog vozača, završi u top 5 ili na postolju. Pravo "stablo" karijere sastoji se od tri glavna događaja, tj. takmičenja. U igri su SAD (ARL badge), Evropa (evro licence) i Japan (J-speed). Svaka od te tri velike grupe dodatno je podeljena u tri podgrupe koje se otvaraju (plaćaju) prema uspesima koje postižete i evrima kojima raspolažete. Tako ćete u Americi sresti većinom "nabudžene" automobile i ulične trke, u Evropi formule i touring automobile koje ćete voziti po nekim od najpoznatijih staza sveta, sve do Japana, koji nudi egzotične tuning automobile i isto takve staze. Amerikanci nude uglavnom svoje automobilske ikone, poput Dodge Vipera ili Mustang-a. Staze kao što su Detroit, San Francisko i Long Bič su sve samo ne lagan izazov. Iako najmanje atraktivne, upravo su te staze najteže za savlađivanje. Muku ćete mučiti ukoliko dobro ne zapamtite svaku krivinu određene staze. Pošto se karijera zasniva na skupljanju novca (normalno) i bodova koji vam donose ugled, mnoge ćete trke voziti više puta. To će vam omogućiti Restart opcija, koja je, za divno čudo, moguća i u samoj karijeri.
Mogućnost izbora težine igranja utiče i na količinu ugleda koji stičete u slučaju pobede. Što na većim težinama igrate, veći broj bodova dobijate posle same trke. Sistem izbora težine igranja nije permanentan, što znači da težinu igranja možete menjati posebno za svaku trku, tj. pre nje. Ta mogućnost dobro će vam doći kod staza na kojima se dobija mnogo veća zarada i ugled. S vremenom, moći ćete da unajmite i neke druge vozače u svoj tim. Oni će vam jako dobro doći za neke discipline koje vama baš ne odgovaraju. Jednostavno unajmite eksperta za baš tu disciplinu i pustite ga da vozi umesto vas. Da igra ne bude previše lagana i monotona brine se fantastično izvedena fizika vožnje. U vožnji slabijih modela automobila to i nećete preterano osetiti.
Prava stvar počinje upravljanjem nekog automobila sa 500 i više konja. Svaki veći pritisak gasa u vožnji preko ivice ili na većem zavoju obično znači izletanje ili čak prevrtanje auta. Neravnine i prevoji se i te kako dobro osećaju na smanjenju brzine vašeg automobila. Sve bi se to lako podnelo da nema fenomenalnog modela oštećenja. Vaš automobil toliko je podložan oštećenjima da nema načina da se opišu svi mogući scenariji kako ga oterati u staro gvožđe. S njega otpadaju baš svi delovi, postoje različita udubljenja, proširenja i ostali oblici uništavanja vašeg lepotana. Svi ti otpadnuti delovi ostaju na stazi sve do kraja trke i moraćete dobro paziti kako ne biste naleteli na njih. Naletanje punom brzinom na neki veći deo (vrata i sl.) znači sigurno izletanje sa staze, a ponekad možete i zaista da poletite kroz vazduh. To obično znači kraj, tj. totalnu štetu na automobilu.
Ipak, to nije zaista i kraj, jer postoji nešto inovativno, nešto što vas može spasti. Ime tog nečega je Flashback. To je neka vrsta vremenske mašine koja funkcioniše na sledeći način: nakon što napravite totalnu štetu na automobilu, vaš inžinjer daje vam tri opcije: da završite trku, da restartujete trku ili da iskoristite navedeni Flashback. Koristite ga tako što, dok se uništavate, pokrenete instant replay, vratite ga do tačke kad ste bili stabilni na putu i pritisnete taster (F12 – uobičajeno) za Flashback. Opet ste u situaciji u kojoj možete pokušati da ne ponovite istu grešku. Navedeni flashback ne možete koristiti beskonačno puta, pa treba odabrati pravi trenutak. Uglavnom, ako ne grešite, neće vam ni trebati.
Sve te lepote ne bi bile moguće da nisu terane moćnim i unapređenim Dirt engine-om. Grafika jednostavno briljira. Nivo detalja na automobilima je fantastičan. Prelepo urađene staze izgledaju skoro isto kao i u stvarnosti. Na početku, dok se ne priviknete na sve navedene lepote, jedno vreme jednostavno ćete se diviti onom što ćete videti. Efekti, pored onih već pomenutih, odnose se i na one s dimom i prašinom. Ta dva efekta dovedena su do savršenstva i jednostavno su stvarni. Ukoliko uletite u neki lančani sudar, jedno vreme nećete videti ni metar ispred sebe, jer će sve prekriti dim i prašina. Nakon što se sve slegne, ostaće gomila delova i verovatno nekoliko uništenih automobila. Još treba spomenuti i motion blur, najviše iskorišćen prilikom samog starta, za simuliranje vrućine koja izbija sa staze i iz automobila. Da biste u svemu tome uživali, srećom nećete morati da imate najbolji hardver, jer je igra zaista dobro optimizovana.
Zvučna podloga menija ograničena je na jednu melodiju. Zvukovi u samoj trci su vrlo dobri, za razliku od ostataka igre. Još jedan nedostatak definitivno je nepotpuna kompatibilnost s nekim najboljim gamepad-ovima i volanima. Multiplayer komponenta takođe postoji i vrlo je zastupljena. Postoji mogućnost igranja do 12 igrača istovremeno na svim lokacijama i s velikim brojem automobila. Sve u svemu, Race Driver: GRID je vrhunska igra koja, osim zvuka u meniju i problema s kontrolama, nema nikavih drugih većih minusa. Igra je grafički odlično odrađena i nudi zabavu koju morate probati, bili ljubitelj simulacija vožnje ili ne.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.