U trendu

Holivud ceni antropologiju

Holivudska filmska industrija polovinu svoje zarade ostvari u inostranstvu, pa je angažovanje kulturoloških antropologa koji daju odgovor na pitanje kako reklamirati isti film u različitim zemljama sasvim logično. Mentaliteti naroda se razlikuju, tako da isti inserti i foršpani nisu podjednako delotvorni u svim regionima sveta.

Prilikom planiranja reklamne kampanje, antropolozi ukazuju na kulturološke razlike, verovanja, mentalitet i navike, kako bi se udovoljilo ukusu gledalaca. Primer saradnje antropologa i Holivuda jeste kampanja za film „Mulen Ruž“, iz kojeg su izdvajani odlomci nabijeni erotikom za evropsko tržište, dok je za japansko odabrana poslednja scena u kojoj Nikol Kidman umire, a njen voljeni neutešno plače.

Da je, kojim slučajem, film na isti način reklamiran u Americi, javnost bi burno reagovala, a neko bi sigurno poželeo da iskoristi situaciju i sudskim putem izvuče pare od Holivuda, temeljeći tužbu na činjenici da je gledaocima uskraćeno pravo da u filmu uživaju, ne znajući kako će se priča završiti; o tome da Amerikanci ne vole filmove sa tužnim krajem da i ne govorimo.

U Japanu je prikazivanje završne scene imalo sasvim suprotan efekat, privukavši brojne gledaoce – tamo je nesrećna ljubav jedna od najprivlačnijih tema, pa su potomci samuraja pohrlili u bioskope da bi se siti isplakali.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.