Kakav san, takav dan

Loš san, nesanica, kasni odlazak u krevet i prerano ustajanje problem su mnogih ljudi, a umor i razdražljivost, koji su direktna posledica neispavanosti, uzrok su brojnih svakodnevnih problema na poslu, u saobraćaju i komunikaciji s najdražima. Problem sa snom većinu ljudi pogađa upravo zimi, kada su dani kraći, a vreme uglavnom tmurno.

Ipak, da biste izbegli probleme i osećali se odmorno i naspavano, lekari savetuju da pre odlaska u krevet dobro zamračite sobu, jer i najmanji zrak svetlosti može da vam poremeti san. Ukoliko vam ni potpuno zamračenje ne pomaže da zaspite, proverite sobnu temperaturu. Za dobar san temperatura u sobi ne sme da pređe 20 stepeni Celzijusa. Ako pre spavanja gledate televizijski program, izbegavajte nasilne i erotske filmove pošto oni podižu adrenalin i podstiču budnost. Ne jedite pre odlaska u krevet! Ako baš ne možete da izdržite, pojedite mali sendvič i popijte šolju toplog mleka. U san će vas oterati i topla kupka, a fizički napor, poput odlaska u teretanu, izbegavajte u kasnijim satima.

Ako nijedan od ovih saveta ne upali, ne preostaje vam drugo nego da promenite mesto na kome spavate. Ukoliko ne možete da promenite sobu, promenite položaj kreveta. Inače, lekari preporučuju promenu položaja kreveta svake tri godine, čak i onima koji nemaju problema sa snom. Poslednji savet lekara s Moskovskog univerziteta važi za sve, a glasi: „Za zdravlje i lepotu najbolje je u krevet odlaziti pre ponoći, a ustajati svakoga dana u isto vreme.“ Nesanica i umor nestaće iz vaše svakodnevice, sigurni su lekari.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com