U trendu

Depresija postaje sve veći zdravstveni problem

Ovogodišnji Svetski dan zdravlja, 7. aprila, posvećen je depresiji, mentalnom poremećaju sa kojim se u svetu bori sve više ljudi, koji može da pogodi svakoga ali ga je moguće uspešno izlečiti.

Svetska zdravstvena organizacija (WHO) procenjuje da će depresija 2020. postati drugi svetski zdravstveni problem, a glavna je poruka u povodu ovogodišnjeg dana „Depresija: razgovarajmo“, kojom želi da se osveste ljude koji boluju od depresije da potraže i dobiju pomoć.

Depresiju karakterišu dugotrajna tuga, nesposobnost uživanja stvarima ili aktivnostima i duševna bol. Ona utiče na obavljanje svakodnevnih zadataka, ponekad sa razornim posledicama za odnose sa porodicom i prijateljima i mogućnost da se zaradi za život.

Uz to, ljudi koji boluju od depresije često osećaju manjak energije, promene apetita, nesanicu ili preveliku potrebu za snom, povećanu zabrinutost, smanjenu koncentraciju, do misli o samopovređivanju ili samoubistvu.

Depresija povećava rizik od razvoja drugih nezaraznih bolesti, kao što su dijabetes i kardiovaskularne bolesti. Najučestaliji mentalni poremećaji mogu se izlečiti uz relativno mali trošak, i to psihoterapijom, uzimanjem antidepresivnih lekova ili njihovom kombinacijom.

Stručnjaci poručuju da depresija može da pogodi svakoga i da nije znak slabosti, kako se često smatra, već stigma i diskriminacija koje prate mentalne bolesti, uključujući i depresiju, dovode do kasnog prepoznavanja bolesti i odgađanja traženja pomoći, prenose mediji.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.