U trendu

Reklamiranje zdrave hrane u EU

Evropska unija je korak bliže ka zabrani obmanjujućih zdravstvenih tvrdnji o prehrambenim proizvodima. Stalni komitet za zdravlje glasao je da se usvoji spisak odobrenih zdravstvenih tvrdnji.
Zašto EU nastoji da preispita zdravstvene tvrdnje?
Ovaj proces je započet 2006. godine, a sada će dozvoljena lista biti stavljena na usvajanje članicama EU.
Tu listu će ispitati Evropski parlament u periodu od tri meseca. Ako se za to vreme ne jave prigovori, lista će stupiti na snagu, a od tog momenta, prehrambene kompanije imaće rok od šest meseci da počnu da je se pridržavaju.
Ko je zadužen za listu?
Da li odbijanje tvrdnji znači da su one netačne?

  • Da li tvrdnja kao efekat hrane ili materije može da se definiše dovoljno dobro za naučnu procenu?
  • Da li tvrdnja predstavlja efekat nekog proizvoda o njegovoj zdravstvenoj dobrobiti?
  • Da li naučna studija pokazuje uzročno-posledičnu vezu između neke namirnice i efekta za koji se tvrdi da ona ima?

Šta se nalazi na listi?
Odobrene su neke tvrdnje koje su očigledne, kao što je tvrdnja da je kalcijum potreban za održavanje kostiju i smanjenja potrošnje natrijuma, što pomaže u održavanju normalnog krvnog pritiska. Testiraju se novije tvrdnje, poput toga da biljni steroli i stanoli pomažu u održavanju normalnog holesterola. Ova tvrdnja je, na primer, odobrena.
U tvrdnje koje nisu bile potkrepljene spadaju tvrdnja da zeleni čaj održava normalan krvni pritisak, a da glukozamin pomaže u očuvanju zglobova. Tvrdnja da je voda osnovna potrepština svih živih bića okarakterisana je kao nedovoljno definisana. Tvrdnja jedne čokoladne kompanije da određeni proizvod pomaže deci pri rastu takođe je odbijena.
Da li odbijanje tvrdnji znači da su ti proizvodi zabranjeni za prodaju?

Kakve su reakcije?
"Prošlo je dosta vremena, ali potrošači će uskoro moći da odaberu koji proizvod da kupe na osnovu činjenica, a ne na osnovu fikcije. Proizvođačima će biti potrebni čvrsti dokazi kako bi marketinški promovisali zdravstvene vrednosti svojih prizvoda", kaže Ričard Lojd, izvršni direktor organizacije potrošača pod imenom "Which?".

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.