Za razliku od većine namirnica koje se brzo kvare, med može ostati jestiv godinama, pa čak i decenijama. Iako može promeniti teksturu i kristalisati se, on se ne kvari. Tajna njegove dugovečnosti krije se u njegovom jedinstvenom hemijskom sastavu i načinu na koji ga pčele proizvode.
Pčele kao majstori konzerviranja
Med nastaje kada pčele prerađuju cvetni nektar – uklanjaju višak vode, dodaju enzime i povećavaju kiselost. Zatim ga hlade mahanjem krilima, čime dodatno isparavaju vodu. Rezultat je gusta, slatka masa sa vrlo malo vlage i visokom koncentracijom šećera, što mikroorganizmima onemogućava da prežive.
Niska aktivnost vode – ključna barijera za bakterije
Zreli med sadrži samo 15–18% vode, što je premalo za rast bakterija i plesni. Uz to, njegova kiselost i zatvorenost u staklenkama dodatno sprečavaju kvarenje. Ovakvo stanje se u prehrambenoj industriji naziva niskom aktivnošću vode, i koristi se za očuvanje mnogih proizvoda.
Može li se med ipak pokvariti?
Ako se u med umeša prljava kašika ili ostavi otvoren, može doći do kontaminacije. Međutim, čak i tada, med se retko kvari – najčešće se samo promeni u teksturi. A ako mu dodate vodu i mikroorganizme po izboru, možete dobiti medovinu – fermentisani napitak koji se pije vekovima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com