U trendu

Sprečavanje alergije čvrstom hanom

Kako sprečiti alergije kod beba? Kada je pravi trenutak za uvođenje čvrste hrane i u kojoj meri ona ima antialergijsko dejstvo? S obzirom na to da su alergije česta pojava kada su u pitanju novorođenčad i malo starije bebe, Nemačka pedijatrijska asocijacija odlučila je da izvrši istraživanje u cilju pronalaženja potencijalnog leka za alergije.
Istraživanje
Sakupljeni su podaci o 2.612 novorođenčadi kao deo gorepomenutog istraživanja o proučavanju efekta čvrste hrane na razvijanja alergija kod beba do dve godine starosti.
Rezultati
Uvođenje čvrste haren u svakodnevnu ishranu bebe tek šest meseci nakon rođenja nije pokazalo nikakve pozitivne efekte kada je reč o zaštiti protiv ekcema ili drugih opštepoznatih alergija koje se javljaju u periodu do dve godine starosti. S druge strane, uvođenje čvrste hrane nakon četiri meseca od rođenja bebe, nije pokazalo nikakve konkretne rezultate kada je reč o zaštitnom dejstvu.
Veliki broj pedijatara svakodnevno se susreće sa roditeljima koji se, blago rečeno, nalaze na mukama jer ne znaju kada i na koji način da čvrstu hranu učine svakodnevnim delom ishrane svoje bebe. Prisutno je takođe i puno različitih ličnih stavova i iskustava – neki od roditelja već posle dva meseca hrane svoju bebu čvrstom hranom (poput kukuruznih pahuljica…) i sa njima sve bude u redu, drugi pak čekaju da prođe šest meseci jer se pribojavaju pojave alergija ili bivaju savetovani da krenu sa čvrstom harnom nakon četiri meseca, ali jedino ako to budu pahuljice od žitarica.
Kad god naiđete na ovakva neslaganja u savetima pedijatara i samih roditelja, budite sigurni da je to zbog toga što bez obzira na sve što roditelji rade, sa njihovom decom na kraju bude sve u redu. Drugi razlog neslaganja bio bi taj što još uvek nema dovoljno naučnih dokaza koji bi potvrdili sve gorepomenute izjave.
Kako i sami autori ovog istraživanja ističu, postojanje naučnih dokaza koji bi podržali tvrdnju da je odlaganje uvođenja čvrste hrane u svakodnevnu ishranu bebe radi sprečavanja pojave atopičnih bolesti (alergija) – neznatno i da se zasniva na svega nekoliko istraživanja.
Istraživanje je ipak demonstriralo činjenicu da nema nikakve očigledne dobrobiti u čekanju preko šest meseci, ističući da se još uvek pouzdano ne znaju mogući pozitivni efekti ukoliko se čvrsta hrana uvede u ishranu bebe nakon četiri meseca.
Umesto zaključka
Ono oko čega se uglavnom svi pedijatri slažu jeste da je najpoželjnije sačekati 4-6 meseci pre uvođenja čvrste hrane. Zatim, treba uvoditi jednu novu vrstu hrane na svakih nekoliko dana, tako da, ukoliko dođe do problema sa varenjem ili do nekih očiglednih alergijskih reakcija, roditelji tačno znaju šta je glavni uzrok.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.