U trendu

Seks i bolesti srca

Većina pacijenata može bezbedno da nastavi seksualne aktivnosti nedelju dana posle opravka od infarkta, iznose u svom izveštaju stručnjaci iz Američkog udruženja za srce (American Heart Association).
Izveštaj predstavlja najsveobuhvatniji pregled istraživanja o seksu kod pacijenata koji imaju problema sa srcem, a ima cilj da pomogne pacijentima i njihovim lekarima kada razgovaraju o ovoj temi.
Među glavnim nalazima su sledeći:

  • Seksualna aktivnost je bezbedna za većinu srčanih bolesnika sa srčanim oboljenjima ako im je stanje stabilno.
  • Lekovi koji se koriste za lečenje erektilne disfunkcije generalno su bezbedni za ljude sa stabilnim srčanim oboljenjima (pacijente koji su pod redovnom terapijom) ukoliko uzimaju lekove na bazi nitrata za bolove u grudima. Nitrate nikada ne treba koristiti u roku od 24 do 48 sati posle korišćenja lekova za erektilnu disfunkciju.
  • Bolesnicima sa teškim bolestima srca koji osećaju bolove u grudima (angina pektoris) ili druge simptome kojima se savetuju minimalne ili nikakve fizičke aktivnosti – savetuje se da se uzdrže od seksa dok se njihovi simptomi ne stabilizuju terapijom.

"Pacijenti koji imaju problema sa srcem, mogu biti nervozni tokom lečenja i često pitaju svog lekara o seksu", kaže istraživač Glen N. Levin, profesor medicine na Medicinskom Bejlor koledžu (Baylor College of Medicine).
Postoji pogrešno shvatanje da pacijenti sa srčanim oboljenjima ne treba da imaju seksualne odnose. Ovo verovanje je posledica delom retkih, senzacionalističkih, slučajeva političara i drugih slavnih ličnosti koje umiru tokom seksa.
Smrt tokom seksualnog odnosa usled srčanog udara veoma je retka.
Istraživanje je potvrdilo da se srčani udar tokom seksa, iako se o takvim slučajevima često spekuliše u medijima, veoma retko događa u stvarnosti.
Utvrđeno je da je seksualna aktivnost uzrok manje od 1% svih srčanih napada i manje od 1% svih slučajeva iznenadne smrti u vezi sa bolestima srca ili moždanog udara.
Tokom istraživanja, seks je bio povezan sa povećanjem rizika od srčanog udara samo u dva-tri slučaja kod srčanih bolesnika, ali profesor Levin ističe da rizik zavisi od individualnih osobina pacijenta i da je "izuzetno nizak".
Važno je imati na umu da velika većina srčanih napada nastaje bez ikakve veze sa seksualnim odnosima.
U jednoj studiji vršene su obdukcije 5.559 ljudi koji su umrli iznenada od srčanih aritmija (poremećaja srčanog ritma); samo 34 slučaja (0,6 %) su se navodno dogodila tokom seksualne aktivnosti. Dve druge studije došle su do sličnih rezultata i niske stope od iznenadne srčane smrti u vezi sa seksom.
Većina ovih slučajeva bila je kod muškaraca (tri od četiri smrtna slučaja), i to je bio vanbračni seks, najčešće sa mlađim partnerom u nepoznatom okruženju. Pretpostavka je da veća količina anksioznosti ili veći nivo adrenalina može biti uzrok ovih smrtnih ishoda, ali je to bio mali broj slučajeva da bi se izveli relevantni zaključci.
Bol u grudima u vezi sa seksualnom aktivnošću, "seksualna angina pektoris", takođe je neuobičajen simptom, statistika kaže, manje od 5% slučajeva angine pektoris.
Kada možete da imate seks?
American Heart Association obratila se pacijentima sa odgovorima na pitanje: koliko dugo pacijenti treba da sačekaju pre nego što imaju seks posle problema sa srcem?

  • Pacijenti koji su imali infarkt mogu generalno da nastave seksualne aktivnosti nedelju dana nakon infarkta, osim ako postoje komplikacije tokom blagih do umerenih fizičkih aktivnosti.
  • Generalno je bezbedno za pacijente koji su imali jednostavne intervencije na srcu ("anginoplastika") da imaju seks u roku od nekoliko dana nakon toga.
  • Pacijenti koji su imali bajpas operaciju ili druge intervencije na otvorenom srcu, mogu nastavi seksualne aktivnosti u roku od šest do osam nedelja posle toga.

Ostale preporuke:

  • Uzrok smanjene seksualne funkcije, što je uobičajeno kod srčanih bolesnika, često je anksioznost ili depresija i nije izazvan lekovima za bolesti srca.
  • Razumno je za pacijente sa novom dijagnozom bolesti srca da se konsultuju sa svojim lekarom pre nego što nastave seksualne aktivnosti.
  • Rehabilitacija i redovno fizičko vežbanje mogu da smanje rizik od srčanih komplikacija (pa i seksualnih aktivnosti) kod pacijenata koji su imali infarkt ili srčane insuficijencije.
  • Žene sa srčanim oboljenjima treba da koriste kontraceptivna sredstva tokom seksualnih odnosa.

Izveštaj treba da uveri bolesnike
Džefri Kuvin, kardiolog iz Bostona, kaže da izveštaj American Heart Association treba da ubedi pacijente i njihove zdravstvene službe u sledeće: "Seks je generalno bezbedan za pacijente koji su imali srčani udar i za one sa mnogim drugim bolestima srca, urođenim srčanim manama i srčanim aritmijama, ako redovno koriste propisanu terapiju."
Kuvin, šef odeljenja kardiologije na Tufts University Medical Center, kaže: "Opšte pravilo je da ako pacijenti mogu da se uključe u umereno vežbanje – kao što je hodanje uz nekoliko stepenika – bez izazivanja srčanih simptoma, onda su verovatno dovoljno zdravi i za seks."
Zaključak
Pošto su anksioznost i depresija najčešći uzroci seksualne disfunkcije kod srčanih bolesnika – seksualno savetovanje za pacijente sa bolestima srca i za njihove partnere predstavlja važnu komponentu oporavka.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.