U trendu

„Ljubavni nerv“

Svaki dan neko novo otkriće. Dobro, možda ne baš bukvalno tako, ali naučnici ovog puta jesu otkrili nešto veoma zanimljivo, vlakna koja su već dobila popularan naziv „ljubavni nerv“. Nerv zadužen za ljubav? Može li tako nešto da postoji – i da li to dovodi do gubitka mistike iz ljubavi? Zar nije ljubav suviše kompleksna da bi za nju mogla da budu zadužena neka tamo vlakna? Može li se sve ono uzvišeno o čemu su od pamtiveka pisali pesnici svesti na fiziologiju? Zaista, kada čujete da je otkriven „ljubavni nerv“, svakakva pitanja padaju na pamet. O čemu se, zapravo, radi kada govorimo o „ljubavnom nervu“?

Reč je o određenoj mreži nerava u ljudskom telu, mreži koju naučnici nazivaju CT vlakna. Postojanje ove mreže nerava nije nikakva novost za naučnike, ali donedavno nisu mogli da odrede čemu služi. Naime, iako se radi o nervima, oni ne reaguju na brz dodir, nagao pritisak, promene temperature, bol… Prosto da se setite onog teksta iz crtaća: „Čemu ovo služi? A uz to i ne radi…“ Međutim, sasvim slučajno se došlo do otkrića.

U Švedskoj, doktori su se susreli s pacijentkinjom koja, usled poremećaja, nije osećala ništa ispod nivoa nosa – nije uopšte reagovala na bol niti na pritisak. Međutim, na spore, nežne nadražaje (kao što je nežan dodir četkicom), pacijentkinja je izjavljivala da oseća prijatnost. Naučnici su došli do zaključka da su za to „odgovorna“ CT vlakna – da ona reaguju samo na spore, nežne nadražaje, i to tako da organizam pod njihovim uticajem počinje da luči oksitocin, jedan od hormona zaduženih za zadovoljstvo (smatraju i da su imali sreću, ako se to tako može nazvati, da naiđu na pacijentkinju čija uobičajena mreža neurona ne funkcioniše, ali su joj CT vlakna neoštećena).

Pomalo je preterano ova vlakna smatrati zaduženim za ljubav ili romantiku, ali ona definitivno jesu zadužena za uživanje u maženju – obaveštavaju organizam o prisustvu nežnog, nepovređujućeg dodira. Nema pretnje, opusti se i uživaj.

Pacijentkinja koju smo spomenuli nije osećala nikakvu prijatnost (ni bilo šta drugo) kada su joj četkicom nežno dodirivani dlanovi, pa su naučnici došli do zaključka da tu nema CT vlakana – da se ona nalaze samo u koži prekrivenoj maljama. Pretpostavlja se da je to zato što su šake zadužene za mnogo bitnih zadataka, pa je neophodno da u njima bude znatno više nerava koji brzo reaguju (impulsi se znatno sporije prenose kroz CT vlakna nego kroz ostale nerve).

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.