Krvni pritisak: solo žene imaju niži krvni pritisak i manje su podložne stresu nego žene u ne baš dobrim brakovima. Razlog za ovu pojavu je u tome što su solo žene bolje u održavanju čvrstih veza sa prijateljicama – jednom udata, žena se, prirodno, više posvećuje svom suprugu nego prijateljicama. Međutim, jaka prijateljstva imaju važan efekat na zdravlje, snižavaju nivo stresa i krvni pritisak.
Jedna studija je pokazala da udate žene, u proseku, troše 14 sati nedeljno više na kućne obaveze nego neudate žene (ispada, nekako, da život u bračnoj zajednici smanjuje kućne obaveze muškarca, a povećava broj obaveza žena). Taj manjak slobodnog vremena, koji bi se inače mogao upotrebiti na lično zadovoljstvo, može dovesti do pojave anksioznosti, depresije, frustriranosti i besa.
Ono što je naročito zanimljivo u vezi sa ovim istraživanjima je to što se u njima redovno porede životi solo žena i žena u lošim brakovima. Statistike pokazuju da muškarac, čak i ako je u lošem braku, ima neke koristi (po zdravlje i dužinu života) od takvog braka, dok žena nema nikakve. Međutim, nije urađeno poređenje života žena u dobrim brakovima sa životima njihovih solo „sestara“.
Za kraj: svima je jasno, i bez čitanja o bilo kakvim istraživanjima, da loš brak ume da vam napravi katastrofu od života. Žene postaju i svesnije toga da je solo život ipak bolje rešenje nego život u lošem braku, što je svakako napredak u odnosu na vreme kada se verovalo da je brak, ma kakav, cilj ženinog života.
Da li to znači da je za ženu bolje da život provede sama, jer tako, barem sudeći po statistikama, ima veće šanse da bude zdravija i živi duže? Kako će provesti život je, naravno, na svakoj ženi da odluči za sebe. Nama izgleda da je sve što ove statistike zapravo pokazuju to da treba biti oprezan i ne zaletati se u brak – što ste verovatno i bez tih statistika znali.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com