U trendu

Dugi san skraćuje život

Svi znamo da i u nauci ima protivrečnosti, ali što je mnogo – mnogo je! Još koliko juče obavestili smo vas da nedostatak sna može pogubno uticati na zdravlje, a danas… sasvim oprečne vesti. No – sve je zasnovano na istraživanjima, tako da, ako greške ima, na nama definitivno nije.

Dugi san, dakle, ne donosi zdravlje. Kako su ustanovili naučnici Univerziteta Kalifornije i Američkog društa za izučavanje raka, već osam časova sna dnevno skraćuje život. Neprospavanost takođe pogubno utiče na zdravlje, ali naučnici tvrde da štetni uticaj u tom slučaju nije toliko primetan.

Svoje zaključke naučni tim, koji je radio pod vođstvom profesora Daniela Kripkea (Daniel F. Kripke), zasniva na obimnom istraživanju vezanom za prevenciju raka u kojem je učešća uzelo 1,1 miliona ljudi. Podaci su sabrani u periodu od 1982. do 1988. godine, ali su, usled ovako velikog broja ispitanika, do kraja obrađeni tek sad.

Pokazalo se da su duže od svih živeli oni učesnici istraživanja koji su u proseku spavali po sedam časova dnevno. U skladu sa statistikom, rizik od smrti u toku šest godina iznosio je za one koji su spavali samo jedan čas više od pomenute grupe 12 procenata više. Čak su i oni koji su spavali samo pet časova živeli duže od onih koji su spavali po osam časova.

Po rečima naučnika, stav po kojem je za vrhunsko zdravlje neophodno spavati po osam časova dnevno može se nazvati pogrešnim. Onaj koji spava po šest i po časova dnevno može biti uveren da ne nanosi sebi štetu. „Sa zdravstvene tačke gledišta, nema nikakvih razloga zbog kojih bi za san trebalo odvajati više vremena“, primećuje profesor Kripke.

Ovi rezultati objavljeni su u časopisu Archives of General Psychiatry.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.