U trendu

InsBot – robot bubašvaba

Izgleda da nekima nisu dovoljne bubašvabe koje šetaju po planeti Zemlji, kriju se po ćoškovima i budžacima i raspamećuju nas kad izađu na svetlost dana. Većina stanovnika sveta sigurno ne pati za njima, ali je grupa naučnika iz Francuske, Belgije i Švajcarske rešila da tri godine svog naučnog istraživanja posveti upravo izradi robota bubašvabe.

Projekat ovog robotića otpočeo je u Lozani u laboratorijama Politehničkog fakulteta. Zatim su se priključili naučnici iz Belgije i Švajcarske, tako da je njegov razvoj okončan u Centru za naučna istraživanja u Bretanji (Francuska). Robotić je dobio naziv InsBot, pa je sredinom novembra prikazan javnosti u svom konačnom obliku i sa manifestacijom svih svojih sposobnosti.

Iz kog razloga je grupa naučnika odabrala baš ovog insekta? Nemojte se iznenaditi, ali njihov cilj bila je zaštita upravo od ove vrste insekata. InsBot bi trebalo da se u potpunosti ponaša kao bubašvaba i da od ostalih insekata te vrste bude prihvaćen kao pravi član zajednice. To, naravno, nije sve. Kada se tako infiltrira u zajednicu, on treba da preuzme ulogu vođe koji će moći da utiče na ponašanje ostalih članova.

Da bi se sve to ostvarilo, podrobno su prikupljene sve informacije o ponašanju bubašvaba i u skladu sa tim napravljen je softver kojim će InsBot biti opremljen. To je predstavljalo prvu fazu projekta. U drugoj fazi realizovan je hardverski deo, tako da je robot dobio telo zelene boje veličine kutije šibica. Opremljen je različitim foto-senzorima i laserima koji će mu omogućiti prikupljanje informacija i pomoći da odredi svoje ponašanje po uzoru na prave bubašvabe.

Treća faza projekta donela je InsBot-u još jednu vrlo važnu komponentu koja će mu omogućiti prihvatanje u zajednici bubašvaba – karakterističan miris. Naučnici su uspeli da izoluju molekule koji su uzročnici tog mirisa kod pravih bubašvaba i da na osnovu toga naprave materiju kojom će se robot „parfimisati“ kad bude krenuo među svoje sunarodnike.

Na kraju, čemu sve to? Naučnici kažu – radi efikasnije borbe s bubašvabama. Ako nam, dakle, u budućnosti budu smetale prave, kupićemo metalnu bubašvabu i problem će biti rešen. Samo da ne dođemo u iskušenje da po instinktu nagazimo na tako uložene dolare kada InsBot iznenada istrči iz nekog mraka!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.