U trendu

Muzej Internet-prevara

Ad Cops je agencija koja se bavi „patroliranjem“ po Internetu, vrsta „policajaca“ koji tragaju za hakerima koji krše zakon i novim strategijama kojima se oni koriste.

Klijenti „Internet-policajaca“ su, uglavnom, kompanije koje se bave ecommerce-om ili pružanjem bankarskih usluga online. Sam osnivač ove agencije, Daniel Clements, je u prošlosti vodio kompaniju koja se bavila online-promocijama, a tada je i imao prve „susrete bliske vrste“ sa hakerima.

Naime, njegova pređašnja kompanija je imala problema sa tvorcima programa za generisanje lažnih klikova na reklamne banere, koji su svojim kreatorima donosili novac. Hakeri su uhvaćeni, i on sam je od prestupnika čuo priču o tome kako i na koji način rade.

Kasnije je Daniel Clements odlučio da započne posao u oblasti bezbednosti, i tako je nastala firma Ad Cops. Na sajtu ove agencije se, nedavno, pojavio i prvi online-muzej Internet-prevara, koji ima za cilj edukaciju u ovoj oblasti i upućivanje klijenata na moguće opasnosti i načine kako hakeri nelegalno dolaze do novca.

U toj, svojevrsnoj, izložbi, ima zaista mnogo „eksponata“ – od imitacija AOL-ovih službenih email-ova, kojima su prevaranti uspevali da iznude lozinke od korisnika ovog portala, preko softvera za generisanje brojeva kreditnih kartica, do lažnih stranica MSN.com, koje su posetiocima objavljivale da su upravo oni osvajači nagrade i da u polje trebaju da upišu svoje korisničko ime i lozinku.

Posebno je atraktivan deo ovog muzeja koji pokazuje, sa svim detaljima, proces krađe broja kreditne kartice, a zatim i kupovinu pomoću nje i dobijanje proizvoda na lažnoj adresi. Sve u svemu, posetiocima je dostupno 13 izložbenih celina, koje pokrivaju najrazličitije oblasti Internet-prevara.

„Ulaznica“ za ovaj muzej košta 99 dolara i to je suma kojom se obezbeđuje trajan pristup „eksponatima“. Sve je namenjeno, pre svega, klijentima ove agencije i svima onima koji posluju preko Interneta. Mnogi zameraju vlasniku stranice da će posetioci doznati načine realizovanja Internet-prevara i doći u iskušenje da to i sami probaju. Ipak, Daniel Clements tvrdi da sve što u muzeju postoji, ionako postoji i na mreži, i da svako ko poželi, uz malo pretrage, može da do takvih podataka i uputstava dođe.

Naplata pretplate je jedan od vidova zaštite od onih koji bi, eventualno, mogli da zloupotrebe podatke, a to su uglavnom početnici i oni koji bi da postanu hakeri. Iskusnijim prevarantima uputstva i nisu potrebna – sve navedeno već dobro poznaju.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.