U trendu

Obračun kod AMD korala

AMD (Advanced Micro Devices), jedini pažnje dostojan Intel-ov izazivač na svetskom tržištu mikroprocesora, objavio je na poslednjem Comdex-u plan razvoja sledeće generacije svojih čipova.

AMD se nada da će do početka 2002. konačno tehnološki nadmašiti najvećeg svetskog proizvođača čipova, kompaniju Intel.

Prema planu objavljenom u utorak, AMD će na tržište izbaciti čitav niz procesora, među kojima će prvi biti ClawHammer, koji će raditi na 2 GHz i više. ClawHammer je prvi iz porodice budućih “Hammer” procesora i predstavlja osmu AMD-ovu generaciju koja treba da nasledi trenutno najbrže Athlon čipove. Hammer porodica procesora imaće 64-bitno adresiranje podataka, ali će biti povratno kompatibilna sa Intel-ovom, danas standardnom, x86 familijom procesora. ClawHammer će biti usmeren na četiri različita tržišna segmenta: radne stanice, mrežne servere, visokozahtevne personalne kompjutere i razne mobilne uređaje.

Novi AMD-ov čip će u fabrike proizvođača računara biti isporučen na proleće.

Drugi AMD procesor, inventivno nazvan SledgeHammer, na tržište će izaći do leta sledeće godine. To je čip namenjen ugradnji u višeprocesorske servere.

ClawHammer će se proizvoditi 0,18 mikrometarskom tehnologijom, premda se u AMD-u nadaju da će do kraja godine uspeti da se prebace na 0,13 mikrometarski proces izrade čipova kojim će proizvesti još brže procesore, koji će, pritom, pri radu trošiti manje električne energije.

AMD je prikazao i plan agresivnog razvoja svoje trenutne generacije Athlon i Duron procesora. Čak osam novih videćemo do leta sledeće godine.

Ti čipovi temeljiće se na AMD-ovom Mustang procesorskom jezgru (kernelu) koje omogućuje izradu Athlon-a koji će raditi na većim brzinama, sa manjim utroškom energije i predmemorijom kapaciteta do 1 MB.

Prvi 1,5 GHz Athlon možemo, prema rečima direktora AMD-a, Džerija Sandersa (Jerry Sanders), očekivati već u maju sledeće godine. Staru K6 seriju procesora AMD polako zamenjuje generacijom jeftinih Duron-a, takođe nadograđenih Mustang procesorskim jezgrom. Ova verzija procesora imaće tržišno ime Morgan, a radiće na 800 do 1.000 MHz.

Duron se do sada uglavnom mogao kupiti u prodavnicama informatičke opreme, dok ga veliki proizvođači nisu prihvatili onom brzinom koju je AMD očekivao. Tek nedavno, Compaq je objavio da će ugrađivati Duron-e u konfiguracije sa cenom manjom od hiljadu dolara.

Prelaskom na 0,13 mikrometarsku tehnologiju izrade čipova AMD će Palomino i Morgan procesore preimenovati u Thoroughbred i Appaloosa. Na Hammer porodice čipova primeniće se dodatno i proces nazvan “silicon-on-insulator”, kojim se, između tranzistora i silicijumskog supstrata, dodaje sloj oksida čime se sprečava “curenje” električnog signala iz tranzistora u supstrat. To je tehnika kojom se dodatno povećava brzina procesora i smanjuje potrošnja.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.