U trendu

Privatnost na Internetu i kako je sačuvati (2)

Ako baš morate da se registrujete na nekom sumnjivom servisu, ili na nekom koji vam nije od posebne važnosti, koristite jednokratne e-mail adrese koje služe samo za registraciju i koje će vas zaštititi od spama. Jedan takav servis je Mailinator. Na društvenim mrežama i ostalim servisima za razmenu poruka, slika ili drugih podataka nikad ne ostavljajte podatke za koje ne želite da ih neko drugi vidi. Primera radi, ako postavite neku sliku na Facebook, taj servis ima pravo da je koristi u svoje svrhe, a da vas ni za šta naknadno ne pita. Srećom, danas velike kompanije kao što su Google i Facebook moraju da paze na privatnost korisnika, pa se treba dobro upoznati s takvim servisima i videti koje su vam mogućnosti na raspolaganju. Dobar primer je Facebook, koji vam omogućuje izuzetno detaljno podešavanje sigurnosnih opcija, kao i onih povezanih s privatnošću. Korisnici ih često zanemaruju, pa ostavljaju svoj profil otvoren, možda i ne znajući da svaki od 160 miliona korisnika Facebook-a može da vidi njihove podatke.
Kako podesiti sigurnost na Facebook-u? Otvorite Facebook i kliknite na Settings – Privacy – Manage. Pod Profile možete tačno da odredite ko može da pristupi kojem delu vaših podataka. Ako želite da to mogu da budu samo vaši prijatelji, postavite sve opcije na Only Friends. Klikom na Customize možete mnogo preciznije odrediti ko može da pristupi čemu, pa tako možete zabraniti pristup samo pojedinim korisnicima. Podjednako detaljno možete postaviti i opcije vezane za pretraživanje, sve svoje aktivnosti na News Feed-u i Wall-u, kao i svakoj pojedinoj aplikaciji kojoj ste dozvolili pristup svom Facebook profilu.
Treba imati na umu da sve te opcije štite vašu privatnost od drugih korisnika, ali ne i od samog Facebook-a. Ako ste zabrinuti zbog toga, pažljivo pročitajte (dosadno jeste, ali nema drugog načina) uslove korišćenja (Terms of Use). Na kraju, jedini način da se potpuno zaštitite je da jednostavno ne koristite Facebook, a to važi i za sve druge onlajn servise. Imajte na umu da mnogi takvi servisi dozvoljavaju promenu podešavanja vezanih za privatnost, a ta podešavanja nisu sama po sebi naklonjena vama. Zato, za svaku onlajn aplikaciju koju koristite, primeri su Gmail, MySpace, Flickr, dobro pogledajte koje opcije vezane za privatnost možete promeniti u podešavanjima.
Ukoliko uložite dovoljno truda i vremena, možete skoro potpuno zaštititi svoju privatnost, ali detaljna objašnjenja kako to da i učinite prelaze okvire ovog teksta. Te aktivnosti svode se na anonimizaciju uz korišćenje softvera kao što je je Tor, koji onemogućava praćenje vaše stvarne lokacije i stranica koje ste posećivali u prošlosti. Zatim, tu je enkripcija – možete šifrovati svoju e-mail komunikaciju, ali i druge oblike onlajn aktivnosti, kao što je razmena datoteka putem P2P protokola ili instant dopisivanje. Na kraju, tu su i posebne verzije raznih onlajn i desktop aplikacija koje garantuju privatnost. Primeri su internet pretraživač Ixquick, ili servis za slanje e-pošte Hushmail. Bitka za vašu privatnost na Internetu, čak ni uz veoma ekstremne mere opreza, nikad neće biti sasvim dobijena, ali bitno je da znate koje informacije ostavljate i da znate šta možete preduzeti u vezi s tim. Koliko ćete truda uložiti u zaštitu svoje privatnosti na kraju ipak ostaje samo na vama.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.