U trendu

Rus i Amerikanci dele Nobelovu nagradu

Ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziku su dobila tri naučnika koja su postavila osnove današnje informacione tehnologije. U pitanju su Rus Zores Alferov i Amerikanci Herbert Kroemer i Jack Kilby. Vrlo je teško pobrojati sve oblasti i uređaje kojih ne bi bilo bez njihovih pronalazaka, a na dugoj listi se nalaze i kompjuteri, CD plejeri, satelitski linkovi i mobilni telefoni.

Jack Kilby, koji radi za „Texas Instruments“ u Dalasu, je pokazao da je moguće kombinovati veliki broj elektronskih komponenti na malom parčetu silicijumske ploče. Godine 1958. on je svetu poklonio prvo integrisano kolo, izum koji će otvoriti vrata današnjim Pentium čipovima.

Zhores Alferov, sa Instituta za fiziku i tehniku u Sankt Petersburgu i njegov američki kolega Herbert Kroemer sa Univerziteta u Santa Barbari, su nastavili razvoj mikroelektronike tako što su kreirali fine strukture unutar kristala silicijuma, koje su vodile ka bržim i moćnijim aplikacijama. Kroemer je kasnije izumeo vrstu tranzistora koji radi na mnogo većim frekvencijama nego njegovi prethodnici i na taj način utro put satelitskim komunikacijama i mobilnim telefonima. On i Rus Alferov su, takođe, nezavisno došli do ideje o korišćenju ovog pronalaska u laserskoj tehnologiji i na taj način omogućili pojavu čitave „lavine“ uređaja, kao što su, da spomenemo samo neke, CD plejeri i bar-code čitači.

Hermann Grimmeiss, član Švedske akademije nauka koja nagrade dodeljuje, je u svom govoru istakao da bez Kilby-ja ne bi bilo personalnim kompjutera, da je Alferov zaslužan za mogućnost komunikacije između Zemlje i satelite, a da bez Kroemera ne bi bilo CD uređaja, tehnologije zasnovane na optičkim vlaknima i mobilnih telefona. „Rezultati rada ovih naučnika i vizionara su danas vidljivi u obliku moćnih kompjutera i procesora koji upravljaju procesima u rasponu od mašina za pranje veša do automobila, svemirskih brodova i najosetljivijih instrumenata za medicinsku dijagnostiku.“

Trojici „giganata“ fizike će nagradu vrednu 915.000 dolara uručiti švedski kralj 10. decembra u Stokholmu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.