U trendu

„Seagway“ – prvi dvotočkaš sa koga je nemoguće pasti

O vozilu „Seagway“, koje je zaokupljalo maštu brojnih radoznalaca skoro godinu dana, već je bilo reči u ovoj rubrici, u članku „Misteriozni izum“. Spoj monocikla i romobila, uz kompleksan sistem žiroskopa i čipova, jeste gradsko vozilo budućnosti, ekološki čisto i 100% sigurno – sa njega je nemoguće pasti. Osnovna ideja od koje je pronalazač Din Kejmen (Dean Kamen) pošao bila je napraviti transportno sredstvo koje ima mehanizam sličan našem unutrašnjem uvu, pomoću koga održavamo ravnotežu i koordinišemo pokrete. Sudeći prema prvom javnom predstavljanju izuma, u tome je u potpunosti uspeo. Snimak prezentacije vozila možete pogledati na ovoj adresi.

Čak i oni koji su prvi put stali na „Seagway“ i prihvatili se „volana“, nisu imali nikakvih problema sa upravljanjem, niti sa ravnotežom: vozilo ne može da padne, uvek ostaje uspravno. Prema rečima samog pronalazača, ono se kreće, praktično, snagom misli: dovoljno je da vozač pomisli na smer kretanja, pa da senzori registruju mikropokrete tela, i usmere „Seagway“ u željenom pravcu. Din Kajmen, koji je bogatstvo zaradio sa više od 100 sopstvenih patenata, smatra da će njegovo vozilo naneti isti onakav udar automobilskoj industriji kakav je nanela pojava automobila konjskim kočijama. U njegovoj viziji su čisti gradovi, sa natkrivenim ulicama, po kojima se kreću „Seagway“ vozila koja ne zagađuje okolinu. Ko je Din Kejmen, genije koji ima brojne počasne doktorate, i koga je lično predsednik Klinton odlikovao Nacionalnom medaljom za tehnologiju, najvećim priznanjem koje se dodeljuje pronalazačima?

Pedesetogodišnji milioner nije završio koledž, i samouki je fizičar i inženjer, rođen u Njujorku (otac crtač stripova, majka učiteljica). Svoje školovanje je prekinuo da bi se posvetio pronalazaštvu: već u to vreme je dobro zarađivao, izrađujući svoju verziju light-show komponenti. Brat onkolog ga je nagovorio da se pozabavi i aparatom za infuziju: „AutoSyringe“, koji omogućava precizno doziranje lekova, njegov je prvi veliki izum. Posle njega je usledilo preko 100 patenata, uključujući i prvi prenosivi aparat za dijalizu i invalidska kolica koja mogu da se penju uz stepenice. Veliko bogatstvo, koje je stekao na ovaj način, iskoristio je u veoma ekscentrične svrhe: danas on poseduje ostrvo North Dumpling na obali Konektikata, koje je proglasio suverenom državom – ima svoju zastavu, mornaricu, himnu i valutu (jedna novčanica ima vrednost pi, tj. 3,14). Takođe, sa predsednikom Džordžom Bušom (ocem današnjeg predsednika) potpisao je i pakt o nenapadanju.

Milioner čiji su „zaštitni znakovi“ plava radnička bluza, farmerice, Timberland cipele i vijetnamka, živi na relaciji Mančester, Nju Hempšajr, i ostrvo North Dumpling, između kojih se prevozi sa svoja dva helikoptera, od koga je jedan i usavršio prema svojim idejama. U njegovom „letećem parku“ je i mlaznjak „CitationJet“, koji mu služi za duže relacije, a kojim, kao i helikopterima, sam upravlja. Kuću u Mančesteru je sam dizajnirao, postavivši turbinu na vetar, koja obezbeđuje većinu potrebne električne energije. U podrumu je njegova radionica, kao i mini-muzej, u kome je jedan od eksponata i parna mašina teška 25 tona, koju je nekada posedovao Henri Ford. Svoje ideje sprovodi u okviru sopstvene firme Deka Research, a trenutno je koncentrisan na usavršavanje „Stirlingove mašine“, motora koji je patentirao škotski sveštenik Robert Stirling 1816. godine, a koji niko do sada nije uspeo dovoljno da usavrši. Kejmen već dugo proučava manjkavosti originalne mašine, ne bi li proizveo motor koji, uz mali utrošak i minimalno zagađenje, proizvodi velike količine energije.

Korisna adresa:

  • Deka Research
  • Seagway

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.