U trendu

Upitni jezik QBE

Upitni jezik QBE (Query by Example) nastao je u laboratorijama IBM-a, a predstavlja implementaciju relacionog računa domena, preko specifične „dvodimenzionalne“ sintakse, koja je ponajviše nastrojena samim korisnicima. Ova sintaksa je vrlo bliska korisnicima, jer, preko nje, direktno mogu u strukturi tabele, predstavljene na ekranu, da zadaju „primer odgovora“ koji korisnik želi da dobije. Korisnik jedostavno treba da izabere neku od postojećih vrednosti u datom polju i potom će se izvršiti upit po tom osnovu. Zato se i sam jezik zove Query by Example – upit na osnovu primera. Inače, slična opcija je implementirana i u poznate aplikacije „Excel“ i „Access“ kod funkcije filtriranja podataka.

Kod ovog jezika postupak rada je sledeći: pritiskom na određeni taster na tastaturi dobija se ekran sa strukturom tabele kao na slici. Ako se u polje za upis relacije unese „naziv-relacije – R“, u toj rubrici će se pojaviti naziv relacije koji je dat, a u rubrikama za atribute, nazivi atributa za te relacije. Na primer, na drugoj slici u rubriku za naziv relacije uneli smo Radnik, pa su dobijena zaglavlja svih kolona (atributa). U kolonu ispred naziva relacije upisuju se operacije koje se odnose na celu n-torku (skup slogova). Kao primer, možete videti operaciju štampanja – Print, oznaku (P), koja znači prikaz svih atributa slogova relacije Radnik.

Šifre ostalih operacija su: I – ubacivanje, D – brisanje i U – ažuriranje. Ukoliko se operacija ne odnosi na celu n-torku već samo na neke njene atribute, šifra odgovarajuće operacije unosi se u kolonu datog atributa. U kolone atributa se pored šifri operacije unose i uslovi pretraživanja, promenljive i konstante. U primeru na slici postavili smo sledeći upit: PRIKAŽI SVE MATIČNE BROJEVE I IMENA RADNIKA KOJI SU STARIJI OD 30 GODINA I ROĐENI SU U NOVOM SADU.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.