U trendu

Da mobilni duže traje

Mobilni telefon: ako ga imate, verovatno vam je teško da zamislite život bez njega. Nemogućnost da u svakom trenutku iz privatnosti sopstvene sobe pozovete prijatelje, da s njima razmenjujete porukice (koje, zbog skraćenica koje koristite, vaši roditelji ne bi razumeli čak i da počnu neljubazno da vam kontrolišu s kime komunicirate), nemogućnost da u svakom trenutku budete dostupni prijateljima… Dobro, ništa od toga nije zaista tragedija, ali vas sasvim sigurno ne bi ni obradovalo. Da do toga ne bi došlo, evo kako da vam vaše mobilno mezimče što duže potraje.

Mobilni telefon ne sme da bude na visokoj temperaturi. Ako vidite da mu se zacrneo ekran, znači da mu je „pretoplo“, da je temperatura previsoka da bi mogao ispravno da funkcioniše. Smesta ga sklonite s mesta na kome je toliko visoka temperatura (mogli biste i vi da se sklonite s tog mesta – ako je temperatura dovoljno visoka da smeta vašem telefonu, verovatno ne prija ni vama).

Kada se mobilni telefon previše ugreje, može da nastrada i baterija. Ono što će se najverovatnije desiti jeste da joj se vek trajanja znatno skrati, pa da morate svaki čas da je punite. U veoma retkim (ali ne i nemogućim) slučajevima pregrejana baterija može i da eksplodira. Još jedna nezgoda koja može da se desi s pregrejanim mobilnim telefonom jeste to da se plastika deformiše – a u tom slučaju mobilni možete samo da bacite.

Mobilni telefon ne treba čuvati samo od visokih temperatura već i od vode, što znači da ne bi trebalo da ćaskate mobilnim dok se kupate. Jedna jedina kap vode mogla bi da izazove kratak spoj ili da učini da krajevi korodiraju. To se dešava ako je mobilni telefon uključen; ako je isključen, a prilikom neke nezgode se pokvasi, brzo izvadite bateriju, rastavite telefon na delove i ostavite ga da se dobro osuši. Ako je voda u koju je upao slana, mora se isprati slatkom (ili odneti u servis).

Ukoliko se desi da u telefon upadne pesak ili nešto slično, možete imati poteškoće s dirkama, a može da se desi i da mobilni više ne prepoznaje karticu, pa čak i kratak spoj. U takvoj situaciji možete pokušati da nečistoću očistite štapićem za uši ili debljom iglom (obavezno radite lagano i pažljivo da ne biste dodatno oštetili aparat), ili odnesite mobilni u servis – i nadajte se da tamo mogu da ga spasu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.