U trendu

Opasnost zvana sida

Koliko god da mislite da znate o bolesti koja „vlada“ svetom a zove se sida, nije na odmet saznati još više ili se, eventualno, podsetiti. Kako je sprečiti, kako se prenosi, kako se zaštititi, osnovne su stvari koje svaki tinejdžer, ali svaki – bez izuzetka, mora znati.

Sida ili AIDS je poslednji stadijum infekcije izazvane virusom zvanim humana imunodeficijencija, HIV. To je neizlečiva bolest koja dovodi do otkazivanja svih odbrambenih funkcija organizma i završava se smrću. Sidu dobijaju svi ljudi, bez obzira na rasu, pol i godine, ili socijalni status. Ono što statistički podaci pokazuju jeste da se na osnovu nekih kriterijuma može reći koje su osobe prve na udaru – osobe sa „rizičnim ponašanjem“. Šta to znači? Ko se rizično ponaša?
Osobe koje:

  • ne koriste zaštitu prilikom seksualnih odnosa (kondom)
  • imaju više seksualnih partnera, često ih menjaju i skloni su „vezama za jednu noć“
  • koriste zajednički „pribor“, tj. igle za ubrizgavanje droge u svoj organizam – narkomani
  • dolaze u dodir sa krvlju bez ikakve zaštite (rukavice) – zdravstveni radnici
    Kao što vidite, svako je potencijalna osoba za svrstavanje u ovu grupu ukoliko zadovolji i najmanje jedan od pomenutih kriterijuma.

    Postoje i izvesne zablude vezane za ovu bolest, a one su jako ružne ukoliko se ispoljavaju u odnosima sa obolelim osobama. Znajte da se sida ne može dobiti niti preneti rukovanjem, pričanjem sa osobom koja je zaražena virusom, kijanjem, kašljanjem, ubodom komarca, poljupcem zaražene osobe u obraz, pa čak ni pijenjem iz iste čaše iz koje je pila zaražena osoba.

    Ali zato sida se prenosi sledećim načinima:

  • polnim odnosom
  • sa majke na dete – veliki je rizik da će zaražena trudnica roditi dete sa HIV-virusom, prenosi se i putem majčinog mleka
  • transfuzijom krvi – sva krv se smatra zaraženom dok se ne utvrdi suprotno
  • pri korišćenju zajedničkog pribora za upotrebu narkotika.

    Kao što vidite, niko nije siguran. Morate znati, pre nego što se odlučite da sa nekim imate seksualne odnose, detalje iz seksualnog života vaše devojke, odnosno dečka, tj. sa kim su to pre vas radili i da li su koristili zaštitu. Koliko god verovali u obostranu iskrenost, testirajte se na HIV virus. Testirati se nije sramota već nešto što je preporučljivo, te to ovom prilikom i činimo. Sam test je poprilično skup, ali nije strašan – izvodi se tako što vam se uzme uzorak krvi. 1. decembar, Svetski dan borbe protiv side, nije jedini dan kada bi trebalo da mislite o sidi, ali jeste dan kada je testiranje na HIV virus potpuno besplatno. Iskoristite to.

    Budite obavešteni, raspitajte se o tome, čitajte, stidu i sramoti nema mesta u situaciji koja je ozbiljna kao što je ova. Mislite na vaše telo, sačuvajte vaše zdravlje, sačuvajte vaš život i živote onih koje volite.

    Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.