U trendu

Bezbednost pri radu

Svi smo svesni mnogih opasnosti koje vrebaju prilikom korišćenja alata, u radu sa strujom, hemikalijama, otvorenim plamenom i slično. Kako ste u ovom slučaju sam svoj majstor i takođe sam svoj poslodavac, pri ovakvim radovima morate se pridržavati nekih pravila. Za povrede prilikom ovakvih poslova odgovorni ste isključivo sami sebi, a pošto postoji opasnost od povređivanja ljudi iz vaše bliže okoline, neophodno je rizike svesti na minimum jer prostora za greške nema.
Opasnosti, dakle, ima na pretek, ali pošto ste vi osoba spremna da prihvati izazove, to ne bi trebalo da vas spreči u obavljanju bilo kog zahvata. Da biste sprečili iznenađenja, najbolje je da pre početka svakog posla isplanirate redosled radnji. Da zatim obezbedite sav potreban materijal i alat za rad. Da na neki način obezbedite prostor u kom ćete raditi od osoba kojima u to vreme nije tu mesto (najčešće ukućana). Da u tom prostoru imate adekvatno osvetljenje, veštačko ili prirodno. Da prostorija u kojoj radite može da se provetrava (ukoliko radite sa nitro ili nekim drugim sintetičkim bojama). Da imate dovoljno prostora za alat i materijal (da se ne biste spoticali o njega ili bezuspešno tražili nešto što vam se nalazi pred nosom). Budući da je najčešće nemoguće ovako organizovati posao i ispuniti baš sve navedene uslove, pokušajte bar da shvatite sa kojim ograničenjima se susrećete, da se ne nervirate zbog toga, i da rizik svedete na razuman minimum.
Podrazumeva se da ćete u slučaju da radite na električnoj instalaciji prvo isključiti struju. Ako radite na vodovodnoj mreži, zatvorite dotok vode. Ukoliko radite sa hemikalijama (lakovima, bojama, sredstvima za odmašćivanje i čišćenje), proučite uputstvo za upotrebu, odnos u kom se mešaju sa određenim rastvaračem, kao i postupak prilikom slučajnog dolaska u dodir sa hemikalijama.
Ne smemo zaboraviti ni upotrebu zaštitnih sredstava: rukavica, naočara, radnog odela (često se ništa od ovog ne koristi, i uvek za to imamo spreman izgovor – naočare nam, na primer, smanjuju vidno polje, u rukavicama nemamo dobar osećaj u prstima, a za radno odelo nemamo sad vremena, a i pazićemo da se ne uflekamo). Uglavnom se desi da zbog takvih odluka zažalimo u toku rada.
Pod pretpostavkom da ste posao organizovali najbolje što ste mogli i da ste se pridržavali logike i zdravog razuma, nijedan zadatak kućnog majstora ne bi trebalo da vam bude previše komplikovan.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.