Kažu da ovo prelepo cveće donosi ljubav u kući – ima veoma prijatan miris, a komarci od njega beže kao ludi!
Kadifice – cveće koje odbija komarce i čuva toplinu domaće ljubavi!
Kadifica nije samo ukrasna biljka – ona je tihi čuvar doma, biljka koja unosi toplinu, mirise detinjstva i veruje se – strast među partnerima. Uz sve to, neguje se krajnje jednostavno, prenosi espreso.co.rs
Više od običnog cveća
Kadifice (Tagetes) su zahvalne biljke koje traže malo, a daju mnogo. Otporne, prilagodljive i bujne, uspevaju u različitim uslovima i prosto oduševljavaju svojim jarkim bojama tokom cele sezone. Pripadaju porodici suncokreta, a dolaze u više varijanti – jednogodišnje, višegodišnje, sa različitim oblicima i veličinama cvetova.
Poreklo i značenje imena
Ove biljke potiču iz Severne i Južne Amerike, ali su osvojile svet zahvaljujući svojoj jednostavnosti i lepoti. Njihov latinski naziv potiče od Tagesa, legendarnog osnivača etruščanske religije. U engleskom jeziku poznate su kao marigold, što znači „Marijino zlato“, čime se povezuju sa svetim i zaštitničkim aspektima.
Narodna verovanja i simbolika
U našem narodu, kadifica se često poklanja kao simbol strasti, ljubavi i bliskosti. Veruje se da njen topli cvet podstiče inspiraciju i održava plamen između partnera. Neki je drže u kući kao simbol blagostanja i sreće, nadajući se da će privući finansijski prosperitet.
Prirodna zaštita od komaraca
Osim što krasi dvorišta i balkone, kadifica ima i praktičnu primenu – njen miris i etarska ulja deluju kao prirodan repelent protiv komaraca, naročito onih koji prenose opasne bolesti poput zika ili denga groznice.
Saveti za negu
Kadifice ne traže puno, ali uz malo pažnje, mogu cvetati do kasne jeseni:
Položaj: Najviše vole direktno sunce. U hladu su slabije i manje raskošne. Prija im suv vazduh, ali su prilagodljive i većini drugih uslova.
Zemljište: Rastu u gotovo svakom tlu, dokle god nije prekiselo (idealno pH 6–7). Čak i siromašna zemlja može da im odgovara.
Zalivanje: U početku traže redovno zalivanje, naročito u vrelim danima. Kad se ukorene, postaju tolerantnije na sušu, ali najbolje napreduju uz zalivanje jednom nedeljno.
Đubrenje: Većini nije potrebna prihrana, osim ako se sadi u izrazito siromašnoj zemlji.
Orezivanje: Redovno uklanjajte uvele cvetove i oštećeno lišće – to podstiče novo cvetanje i održava biljku zdravom.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com