Soda bikarbona je omiljeno sredstvo za čišćenje u mnogim domaćinstvima zbog svoje efikasnosti i pristupačnosti, ali stručnjaci upozoravaju: postoje površine i predmeti koje nikako ne treba čistiti ovim prahom.
Naime, zbog svoje abrazivnosti i hemijskih svojstava, soda bikarbona može trajno oštetiti određene materijale – evo šta, po mišljenju stručnjaka za čišćenje, nikako ne treba tretirati njome.
Delikatne tkanine
Iako se soda bikarbona često koristi za uklanjanje mrlja i mirisa, delikatne tkanine nisu pogodne za čišćenje njome.
„Abrazivna zrna u sodi bikarboni mogu da oštete vlakna delikatnih materijala, uzrokujući testerisanje, kidanje ili slabljenje tkanine“, objašnjava stručnjak za veš, Ocean Van, na blogu Marte Stjuart.
Tkanine poput svile, satena, čipke, somota, šifona i kašmira zahtevaju nežnu negu, pa se pridržavajte redovnih deterdženata za delikatne tkanine ili poverite svoju odeću profesionalnim čistačima.
Kožni predmeti
Ako primetite mrlju na vašoj omiljenoj kožnoj torbi, izbegavajte sodu bikarbonu. „Nanošenje sode bikarbone na kožu može ukloniti prirodna ulja i isušiti kožu, što može dovesti do pucanja tokom vremena“, upozorava Van.
Umesto toga, koristite rastvor tople vode i blagog deterdženta za pranje sudova ili specijalizovanih proizvoda za čišćenje kože da biste sačuvali njenu prirodnu lepotu i dugotrajan sjaj.
Drveni nameštaj i podovi
Soda bikarbona se ne preporučuje ni za čišćenje drvenih površina. „Zbog svoje abrazivnosti, soda bikarbona može oštetiti drvene površine, erodirati njihovu završnu obradu i izazvati ogrebotine“, primećuje stručnjak za čišćenje Skot Šrejder. Drvene površine, bilo podove ili nameštaj, najbolje je čistiti proizvodima specijalizovanim za drvo, kako bi zadržali izgled i dugovečnost.
Elektronski uređaji
Soda bikarbona nije bezbedna za čišćenje ekrana pametnih telefona, laptopova ili televizora. Njegova abrazivna svojstva mogu lako izgrebati osetljive ekrane. Umesto toga, koristite sredstva za čišćenje ekrana bezbedna za uređaj i krpe od mikrovlakana da biste uklonili otiske prstiju i mrlje.
Vuna i vunene tkanine
Soda bikarbona može biti štetna za vunu, kao i za kožu. „Vuna je prirodan materijal, a visok pH sode bikarbone može oštetiti vunena vlakna, čineći ih grubljima i slabijima“, objašnjava Van. Za čišćenje vunenih materijala, kao što su ćebad i džemperi, uvek koristite deterdžente specijalizovane za vunu i pratite uputstva na etiketi.
Mermerne i granitne površine
Iako je možda primamljivo koristiti brzi rastvor sode bikarbone za čišćenje mermernih i granitnih ploča, stručnjaci ističu da bi to moglo da ih otupi i izazove promenu boje zbog alkalne prirode sode. Za čišćenje ovih luksuznih površina koristite nežne proizvode specijalizovane za mermer i granit.
Nakit i drago kamenje
Kada čistite nakit, obavezno koristite proizvode koji su bezbedni za drago kamenje i metale. Zbog svog hemijskog sastava, soda bikarbona može izgrebati drago kamenje, bisere i metale, čineći njihov sjaj zamućenim. Umesto toga, blagi rastvor sapuna za sudove će obično biti dovoljan za čišćenje vašeg nakita.
Aluminijumske površine
Izbegavajte upotrebu sode bikarbone na aluminijumskim površinama, kao što su posuđe, uređaji ili spoljašnjost roštilja.
„Soda bikarbona je previše abrazivna za aluminijum i može da izazove ogrebotine na površini, a takođe može da izazove promenu boje tokom vremena“, upozorava Shrader. Za čišćenje aluminijumskih površina preporučuje se upotreba blagog deterdženta za pranje sudova i vode, zajedno sa mekim sunđerom ili krpom.
Šarene tkanine
Ako želite da sačuvate boje na svojoj omiljenoj odeći, izbegavajte ovaj moćni puder. „Redovna upotreba sode bikarbone može ubrzati gubitak jarkih boja zbog njenog blagog efekta izbeljivanja“, upozorava Van. Da biste održali boju vaše odeće, birajte proizvode specijalizovane za nežnu negu boje i redovno perite prema uputstvima na etiketi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com