U trendu

Čišćenje nakita (1)

Bilo da je nakit koji nosite skupocen, od plemenitih metala i/ili dragog kamenja, ili se radi o bižuteriji, svakako želite da lepo izgleda. A s vremenom, nakit, zbog kontakta s kožom, skuplja masnoće i mrtve ćelije, kao i kamenac iz vode. To, srećom, ne znači da vam je nakit propao, znači samo da ga treba očistiti. U nekim slučajevima je za ovakav zadatak neophodno tražiti pomoć juvelira, ali često nije. Evo kako se čiste različite vrste nakita.
Zlato: ako je čistoće ispod 18 karata, tamneće kao i srebro. Možete ga očistiti vodom u kojoj ste rastvorili prašak, a možete i amonijakom rastvorenim u vodi. Osušite ga mekom suvom krpom. Ukoliko imate zlatan prsten bez kamena, nakratko ga uronite u alkohol i pažljivo iščetkajte.
Bisere je najbolje nositi što je moguće češće, jer će kiselina vaše kože da održi njihov sjaj. Ako se desi da požute, na dva minuta ih uronite u mlako vinsko sirće, a onda u mlaku čistu vodu. Ne brišite ih, samo ih ostavite da se osuše na peškiru.
Srebro: može da se očisti posebnom krpicom za srebro (kupuje se u juvelirnicama ili u dobro snabdevenim supermarketima), ali to nije i jedini način. Ako je srebro potamnelo, može se očistiti limunom, ili vodom u koju ste dodali sodu bikarbonu. Svako parče srebra čvrsto istrljajte, pa ga osušite mekom suvom krpom. Ako želite da očistite srebro koje ima ukrasno kamenje, poslužiće vam pepeo od drveta; pepelom pospite srebrni deo, a onda taj pepeo uklonite mekom krpom uz nežno trljanje. Ukoliko se radi o filigranskom srebrnom nakitu, očistite ga mešavinom alkohola i talka. Mešavinu četkicom utrljajte u sva udubljenja, onda iščetkajte i srebro uglačajte krpom.
Sutra možete pročitati kako da očistite bakar i platinu, kao i različito drago kamenje, korale, slonovaču i neke jeftinije komade nakita.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.