U trendu

Deca i telefoni

Veoma je lako primetiti da čak i mala deca jako vole telefone. Nije ni čudo – izgledaju kao zanimljive igračke, sa svim onim dugmićima. Roditelji se nekad boje da daju telefon detetu u ruke, ali ne bi trebalo – bolje je da što pre nauče dete da rukuje njime.
U principu, nije teško naučiti dete da rukuje telefonom, jer je ionako od starta zainteresovano i rado će ga držati u rukama. Naravno da telefon ipak neće moći da koristi beba, ali već u prilično ranom uzrastu dete može da nauči da ga koristi, i to će mu višestruko koristiti.
Recimo, dete će tako već u ranom uzrastu naučiti brojeve od jedan do devet. Plus će i naučiti kako da ne pokvare aparat, to jest, kako pravilno njime da rukuju. Igranje telefonom možete iskoristiti i da dete učite lepim manirima, u ovom slučaju, kako da se učtivo javi na telefon – ako ga to učite kroz igru, dete će vrlo lako i vrlo rado upamtiti i poštovati šta je ono što treba da se kaže kad se javi na telefon, kao i šta je ono što se kaže kad se neko zove telefonom.
E, sad, ovo vodi i do priče o mobilnim telefonima. Mobilni telefon bi detetu trebalo nabaviti što je moguće kasnije – trebalo bi da što kasnije podlegnete kako detetovim molbama da želi mobilni jer ga „svi njegovi drugovi“ već imaju (dete se lako može na ovaj način izraziti već i ako dva njegova druga imaju mobilni), tako i svojoj želji da uz pomoć mobilnog telefona kontrolišete dete (ono na taj način znatno teže stiče samostalnost, koja će mu kasnije u životu biti neophodna).
Jednom kada detetu nabavite mobilni, pokušajte makar da ga ubedite da ga na časovima drži isključenog. Naravno, detetu zapravo mobilni uopšte nije neophodan u školi, ali biće ga maltene nemoguće ubediti, ako ga već ima, da ga ne nosi sa sobom. Koliko deca postaju vezana za mobilne telefone, danas je dobro ako makar poštuju pravila pristojnosti koja nalažu kada treba isključiti telefon.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.