U trendu

„Fenomen varalice“ (1)

Postoje žene (i muškarci, ali kod njih je ova pojava znatno ređa) koje su veoma uspešne, obično na poslovnom, a nekad i na svim ostalim planovima – toliko su uspešne da se svi dive njihovoj briljantnosti. Po svakoj logici, one bi trebalo da budu srećne i da se raduju postignutom uspehu, ali nije tako – zabrinute su. Kad pogledaju ljude oko sebe, svoje saradnike, vide ih kao uspešne i sposobne i pitaju se čime su zaslužile da budu među tako briljantnim saradnicima; čini im se da će u svakom trenutku biti otkriveno da one zapravo tu ne pripadaju i da će izgubiti sve što su mukotrpnim radom stekle. A jesu puno radile, puno se zalagale, i njihov uspeh je posledica kako njihovih sposobnosti (koje, uprkos njihovim strahovima, jesu velike) tako i predanog rada i zalaganja. Međutim, one se boje. Boje se da će biti razotkrivene kao varalice. Ova pojava naziva se „fenomen varalice“.

„Fenomen varalice“ nije formalno priznat psihički poremećaj, ali je ipak u poslednjih 20-i-kusur godina predmet brojnih proučavanja. Osobe koje se ovako osećaju imaju relativno nizak stepen samopouzdanja. One naporno rade jer veruju da će tako zadobiti ljubav i poštovanje drugih, ali i kad uspeh stigne, ne zadržavaju se dugo na tom prijatnom osećanju da su uspele, već počinju da preispituju taj uspeh (recimo, pitaju se koliko je uspeh posledica njihovih sposobnosti, a koliko toga što su imale sreće i sarađivale s pravim ljudima), kao i sopstvene sposobnosti.

Onda se javi sumnja u pravi stepen svojih sposobnosti, strah od toga da će svi otkriti kako zapravo nisu dovoljno dobre i zbog tog straha rade još napornije, kako bi se ipak dokazale. I dokažu se, samo što ni taj osećaj uspeha ne traje dugo – ponovo počinje ciklus preispitivanja i sumnji u sebe. Rezultat? Ona je konstantno veoma uspešna – i nikada sigurna u sebe, nikada stvarno srećna, uvek uplašena.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.