U trendu

Kaping – šta je to?

U medicini se stalno otkriva nešto novo. Pored toga, sve se više ispituju (i zvanično priznaju kao efikasne) metode nekih starih civilizacija za lečenje ovakvih ili onakvih tegoba. Onda se te metode uvode i u zvaničnu upotrebu, ili im se barem priznaje status oficijelno prihvaćene pomoći u lečenju nekog oboljenja. Jedna od takvih starih metoda je i kaping (od engleskog „cupping“). O čemu se ovde radi?

Kaping je još jedna u nizu tradicionalnih kineskih terapeutskih metoda u kojima se koristi toplota. U ovom slučaju koriste se staklene ili plastične tegle ili čaše (otud i naziv metode). One se prislanjaju na deo tela, najčešće to budu leđa, a zatim se zagrevaju, što kreira efekat vakuuma. Rezultat je da se koža ispod čaše podiže i ostaje tako podignuta (izgleda kao da je natečena) pet do deset minuta. Kao što možete videti na slici, dešava se da zbog pritiska čaša na koži ostanu crveni tragovi, ali se oni ubrzo povlače.

Naravno, kaping nije nikakav čarobni lek za sve. Najčešće se koristi u terapiji bolova u lumbalnom delu leđa, u ramenima i u nogama. Koristi se i kao pomoćna metoda u tretiranju upale pluća, astme i kašlja, posebno kod dece. Može da pomogne i u sportskoj medicini, kada se tretiraju sportske povrede ili ublažavaju bolovi u mišićima.

Što se delotvornosti tiče, kaping se pokazao prilično efikasnim kod pacijenata koji pate od hronične iscrpljenosti – nakon 12 tretmana simptomi (nesanica, problemi s varenjem, gubitak koncentracije i konstantan osećaj umora) bili su znatno ublaženi.

Ukoliko vas je ova metoda zainteresovala i želeli biste da je isprobate, nažalost, bar koliko je nama poznato, kaping se još uvek nigde kod nas ne koristi. Međutim, pošto su različite terapije toplotnom energijom trenutno hit u svetu, nije nerealno očekivati da kaping u neko dogledno vreme stigne i kod nas.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.