U trendu

Koleginica s istim poslom a većom platom

U većini firmi plate zaposlenih trebalo bi da su poslovna tajna. Trebalo bi da ne znate ni koliko zarađuje koleginica za susednim stolom, a kamoli neko drugi. U praksi, većina zaposlenih će odlično znati koliko zarađuje ko iz njihove firme; za neke će imati samo predstavu koliko otprilike dobijaju, a za neke će znati tačne brojke. Onda se desi da shvatite da vaša koleginica, koja u suštini obavlja isti posao kao i vi, ima veću platu. Kad to saznate, prvi impuls vam je, sasvim moguće, taj da odete do šefa i tražite da i vi dobijete istu platu kao i vaša koleginica. Nemojte!

Ovakav postupak bio bi pogrešan, iz više razloga. Jedan je što, mada se nezvanično zna koliko ko prima, zvanično vi ne znate (niti bi trebalo da vas se tiče) kolika je plata vaše koleginice, pa će ispasti da ste zabadali nos gde mu nije mesto. Pored toga, „hoću istu platu kao i ona“ nije nikakav poslovni argument. Plata se daje (ili bi trebalo da se daje) na osnovu zasluga, tako da bi vaš argument trebalo da bude ono čime doprinosite firmi, a ne podatak do koga ste stigle u ćaskanju. Šta uraditi, onda?

Prvo prikupite informacije. Možda vaša koleginica ima bolje obrazovanje nego vi, neku diplomu koju vi nemate, relevantnije kvalifikacije. Možda ima duži staž, ili neko poslovno iskustvo koje vi nemate. A možda se i ne radi o većoj plati, nego je za taj mesec dobila bonus zbog nečeg posebnog što je uradila. Ništa od toga nije slučaj?

Onda bi trebalo da se potrudite da istaknete sopstvene zasluge. Možda je vaša koleginica bolja u isticanju onoga što je postigla, a možda su vas greškom prevideli kad su davali povišice zaslužnima. Zakažite sastanak sa šefom i na tom sastanku istaknite svoje dosadašnje zasluge i tražite da razgovarate o plati. Ukoliko iznesete dovoljno dobre argumente (obavezno zasnovane na vašim uspesima) i ako u tom trenutku firma ima dovoljno novca, sasvim je moguće da ćete dobiti željenu povišicu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.