U trendu

Ne sprečavati dečje svađe

Žene uglavnom ne vole sukobe – naročito ne kada je reč o dečjim sukobima. To je sasvim normalno. Ko bi još želeo da vidi svoje detence kako se svađa s nekim drugim detetom i kako ta svađa eskalira u tuču? Situacija je naročito nezgodna ako se stvar dešava u vašem stanu, a vaše dete je dovelo kući druga ili drugaricu da se zajedno igraju – što znači da ste vi odgovorne i za to drugo dete, i ako mu se nešto desi dok je kod vas u kući, vi ćete kasnije morati da objašnjavate to roditeljima tog deteta. Zato i nije čudno da mnoge majke, čim njihovo dete počne da se svađa s drugim detetom, intervenišu i prekidaju svađu i, odmah ili kasnije, grde svoje dete i objašnjavaju mu da je svađa ružna i da ne sme da se svađa.

Mada je ovakav postupak savršeno razumljiv, stručnjaci se slažu da je pogrešan. Svako dete trebalo bi da nauči kako da razreši konflikte – zaista nije moguće da ceo život proživi a da nikada ni sa kim ne bude u sukobu – a kako može to da nauči ako ga majka momentalnom intervencijom spreči već na početku konflikta?

Da ne bude zabune, ovo ne znači da decu treba podsticati da se svađaju. Niti treba dopustiti da stvari odu toliko daleko da neko bude ozbiljno fizički povređen. Kada se deca posvađaju, treba ih pustiti da sukob razreše sama, kako znaju i umeju. Ako im baš ne ide, ili ako vi jednostavno niste u stanju da ne radite ništa, možete pokušati s ulogom moderatora, da navedete decu da sagledaju i gledište onog drugog i, ako nemaju nikakvu ideju kako da reše sukob, da im sugerišete nekoliko mogućih rešenja.

Ako ovako postupite, učinićete i svom detetu i sebi veliku uslugu. Detetu, jer će od malih nogu učiti kako da na miran način reši sukob, a sebi, jer ćete kasnije, kad dete krene u školu, znatno ređe morati da brinete o pozivima (ili prozivkama na roditeljskom sastanku) od strane učiteljice svog deteta jer se vaše dete sukobilo s nekim.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.