U trendu

Pažljivo s klima-uređajem! (1)

Joj, vruće. Joj, toplo. Uh, kakva vrućina. Zatičete sebe kako sanjarite o snegu i ledu, iako ne volite ni kad je baš previše hladno. Ipak, nekada zaista ume da bude toliko vruće da prosto poželite da se zavučete u frižider i tamo ostanete do kraja leta (da, znate da je to neostvarljivo iz mnogih razloga, ali svejedno to poželite).

Pošto leto ipak nećete provesti u frižideru, a niste u prilici ni da se celo leto brčkate u moru, rešile ste da sprečite vrućinčine u svom domu tako što ćete nabaviti dobar klima-uređaj. Ionako postaju sve jeftiniji i sad ih je već moguće kupiti na 12 rata – prihvatljivo čak i ako ne „plivate“ u parama. Samo, čule ste da klima-uređaji mogu da budu veoma štetni – o čemu se tu zapravo radi? Postoji li neki način da klima-uređaj bude potpuno bezbedan za upotrebu? Postoji – samo se treba pridržavati određenih pravila.

Posledice nepravilne upotrebe klima-uređaja najčešće su alergije, prehlade, stalne glavobolje, nesanica, a moguće su i virusne bolesti ili bolesti uzrokovane bakterijama i gljivicama. U principu, najvažnije je redovno servisirati klima-uređaj i redovno čistiti filtar. Evo nekih opštih verovanja u vezi sa klima-uređajima – neka su tačna, a neka baš i nisu.

Smatra se da vazduh iz klima-uređaja može izazvati opštu slabost. Te tvrdnje ne mogu se zaista ni potvrditi ni opovrgnuti – tačno je da se mnoge osobe koje duže vreme provode u prostoriji rashlađenoj klima-uređajem žale na opštu slabost, ali ima i onih koji ne osećaju takve posledice. Opštu slabost mogu uzrokovati uređaji koji smanjuju količinu jona u vazduhu (joni su čestice vazduha nabijene elektricitetom; bitne su za zdravlje disajnog sistema i celog organizma). U takvim slučajevima, od pomoći je malčice odškrinuti vrata i prozore kako bi se vazduh iz prostorije mešao sa spoljnim vazduhom. Pored toga, postoje klima-uređaji koji istovremeno proizvode jone.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.