U trendu

Roštilj – kancerogen?

Mmm, baš volite specijalitete s roštilja! Najpopularniji su leti, ali ukusni su u svako godišnje doba – bilo da su pripremljeni kod kuće ili u restoranu. Ćevapčići, pljeskavice, vešalice, ražnjići, sočna piletina na žaru (s dodatkom kajmaka), može i riba na roštilju, pa i povrće ili čak i voće… Prosto vam pođe voda na usta kad pomislite na takvu hranu. Mljac! Međutim, već neko vreme vlada sumnjičavost kada se radi o hrani pripremljenoj na roštilju – naime, postoji mogućnost da je takva hrana kancerogena, da može, na duže staze, dovesti do pojave tumora.

Istina je da namirnice pripremljene na roštilju, na visokim temperaturama i u neposrednom kontaktu s plamenom mogu da stvore neke supstance koje imaju kancerogeno dejstvo. Ipak, ljubitelji roštilja mogu da odahnu: osim ako hranu na roštilju pripremate suviše često (što zaista retko ko čini), opasnost i nije nešto velika. Plus, možete je i dodatno smanjiti time što ćete se pridržavati određenih pravila.

Kada pečete hranu na roštilju, potrudite se da namirnice ne dodiruju plamen. Plamen proizvodi trostruko više štetnih supstanci nego žar od ćumura ili drveta. Dobro je i da na roštilj stavljate manje komade mesa – oni će se brže ispeći, pa će se tako skratiti vreme koje meso provodi nad plamenom ili žarom.

Ako je ikako moguće, koristite posno meso, bez izrazito masnih delova. Masnoća koja kaplje na žar stvara kancerogene supstance, koje se kasnije, zajedno s dimom, „zalepe“ za namirnice koje se peku.

Uvreženo je mišljenje da je žar od drveta zdraviji od žara od ćumura. Naprotiv: meso pečeno na žaru od drveta sadrži više štetnih supstanci nego ono pečeno na žaru od ćumura.

Dakle, ako želite da uživate u specijalitetima s roštilja, možete! Samo se pridržavajte nekoliko jednostavnih saveta kako biste smanjili rizik, ne preterujte s količinom, i trebalo bi da sve bude u redu.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.