U trendu

U zamrzivač – ili ne?

Jedan od načina da se voće i povrće mogu konsumirati i zimi, kad im nije sezona, jeste taj da ih, dok im još uvek jeste sezona, stavite u zamrzivač. To je dosta zgodan metod, jer se voće i povrće uglavnom dobro čuva na ovaj način i često zadržava većinu hranljivih sastojaka. Nažalost, nije moguće svaku namirnicu sačuvati na ovaj način – ima onih koje ne podnose niske temperature, pa će u zamrzivaču izgubiti i u kvalitetu i u izgledu, ukusu i mirisu. Evo malog podsetnika koje su to namirnice.
U zamrzivač ne treba ostavljati krastavac, paradajz za salatu (ali onaj za kuvanje može), rotkvice, zelenu salatu, lubenice (zamislite samo smrznutu lubenicu – brrr!), dinje, grožđe, jabuke i kruške. Limun isto ne bi valjalo stavljati u zamrzivač, izuzev ako se radi o oceđenom limunovom soku; ista priča važi i za pomorandže (s druge strane, limun i pomorandža su, u principu, dostupni preko cele godine, tako da i nema potrebe da se zamrzavaju).
Zamrzivač vam neće biti od neke pomoći ni ako u njemu ostavite kiselu pavlaku, jogurt, kefir, kiselo mleko, tvrde sireve. Zamrznuti tvrdi sirevi mogu da se koriste samo za pripremu jela, inače su neupotrebljivi.
Ni majonez ni kuvana jaja ne "snalaze" se najbolje u zamrzivaču. Nije dobra ideja ostavljati ni presna jaja; ako baš želite da čuvate jaja u zamrzivaču, razbijte ih i odvojeno čuvajte belanca, a odvojeno žumanca.
Razna testa mogu se čuvati u zamrzivaču; međutim, neki kolači ne trpe zamrzivač; puslice i njima slični kolači, na primer. Pored njih, u zamrzivaču ne treba ostavljati ni kolače s marcipanom i šećernim prelivom, kao ni kolače s filom od pudinga ili želatina.
Što se ostalih namirnica tiče, uglavnom dosta dobro trpe zamrzavanje. Zato, dok imate priliku, slobodno zamrzavajte – kako biste i u toku zime mogli da uživate u omiljenoj hrani.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.