U trendu

Serotonin: 7 pitanja i odgovora (1)

1. Šta je to serotonin?
To je neurotransmiter, element u mozgu koji pomaže da se između delova mozga prenose signali. Mada se serotonin proizvodi u mozgu, na koji se odnose njegove primarne funkcije, oko 90% zaliha serotonina nalazi se u digestivnom traktu i u krvnim pločicama. Prosečna odrasla osoba ima između 5 i 10 miligrama serotonina u telu.
2. Kako nastaje serotonin?
On nastaje jedinstvenim biohemijskim procesom. Sve počinje triptofanom, gradivnim tkivom proteina. Ćelije kombinuju hemijski reaktor sa triptofanom i tako nastaje serotonin.
3. Kakva je uloga serotonina u zdravlju našeg organizma?
Budući neurotransmiter, serotonin pomaže da se prenose informacije između delova mozga. Smatra se da utiče na mnoge psihološke i ostale telesne funkcije. Mozak ima oko 40 miliona ćelija, i sve trpe direktan ili indirektan uticaj serotonina. Moždane ćelije povezane su sa raspoloženjem, seksualnom željom i funkcionisanjem, apetitom, snom, memorijom, sposobnošću za učenje i nekim vidovima socijalnog ponašanja.
Kada je reč o našim telesnim funkcijama, serotonin utiče na funkcionisanje srca, mišića i raznih elemenata endokrinog sistema. Naučnici su otkrili da serotonin ima ulogu i u proizvodnji mleka u dojkama.
4. Na koji način je serotonin povezan sa depresijom?
Mnogi naučnici smatraju da disbalans u nivou serotonina može uticati na raspoloženje i tako dovesti do depresije. Mogući problemi su: ćelije sa niskim nivoom proizvodnje serotonina, manjak receptora koji bi primili sav proizvedeni serotonin, manjak triptofana i dr. Ako se bilo šta od ovoga desi, naučnici veruju da može doći do depresije, a ponekad i do opsesivno-kompulzivnog poremećaja, anksioznosti, paničnih napada ili izliva besa.
Jedna od najnovijih teorija o depresiji fokusira se na regeneraciju moždanih ćelija, proces koji se dešava tokom života i u kome participira serotonin. Prema nekim američkim neurolozima, depresija se može pojaviti tokom suzbijanja novih moždanih ćelija. Oni smatraju da klasični lekovi koji se prepisuju protiv depresije, poput prozaka, nisu najbolje rešenje. Ovi antidepresivi podižu nivo serotonina, a upravo time se suzbijaju nove moždane ćelije, što može produbiti depresiju.
Nema načina da se izmeri nivo serotonina u živom mozgu. Zato neke strane ovog važnog neurotransmitera zasad ostaju u domenu prepostavki.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.