U trendu

Kako se pravilno kuva pirinač: Uz ove savete uvek će vam ispasti savršeno

Svako ima drugačiju metodu kada je u pitanju kuvanje pirinča. Međutim, postoje neka pravila kako pirinač ne bi bio kašast i lepljiv. Ekspertkinja za hranu, Ana Beheshti, otkrila je ispravan način kuvanja pirinča  i objasnila da metode mogu varirati u zavisnosti od vrste pirinča koji pripremate, piše Express.

Naime, kako kaže, za savršeno skuvan basmati pirinač, najbolja je razmera vode i pirinča 2:1, dok je za jasmin pirinač i pirinač dugog zrna pravi odnos vode i pirinča 1,5:1. Ekspertkinja tvrdi da, ako više volite čvršću teksturu, možete malo smanjiti vodu kako biste je prilagodili sopstvenom ukusu. Neki stručnjaci predlažu ispiranje ili pranje zrna pirinča pre kuvanja.

– Pranje basmati pirinča u posudi vitalan je korak pre kuvanja, i njime se uklanja sav višak skroba, dajući vam više od odvojenih pahuljastih zrnaca, dok ističe njen prekrasan ukus – objasnila je Ana.

Ipak, mnoge zanima da li pirinač najbolje kuvati na pari ili nakon kuvanja prokuvati i ocediti višak vode iz pirinča. Ekspertkinja tvrdi da bi pirinač trebalo staviti u vrelu i posoljenu vodu, a zatim kuvati u poklopljenom loncu, kako bi upio vodu, i ne mešati ga nikako dok se kuva. Što se tiče vremena kuvanja pirinča, to može varirati u zavisnosti od vrste pirinča koji odaberete. Beli basmati pirinač kuvajte 10-12 minuta na jakoj vatri, pirinač dugog zrna oko 15 minuta na jakoj vatri, integralni pirinač oko 25 minuta, basmati od celovitog zrna takođe oko 25 minuta, a jasmin pirinač od 10-12 minuta.

Ana ima i savjet za slučaj da skuvate previše pirinča, pa ne znate šta ćete s njim. Prvo treba da ga ohladite što je brže moguće, a onda stavite u frižider. Ali, ne biste trebalo držati je tamo više od dva dana pre podgrevanja, i ne treba je podgrevati više od jednom.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.