Američki proizvođači automobila: Trampov sporazum sa Japanom štetan za nas

Američki proizvođači automobili su zabrinuti zbog sporazuma koji je predsednik SAD Donald Tramp zaključio s Japanom o tome da carine u SAD na japanska vozila budu 15 odsto jer kažu da će se oni suočiti sa većim carinama SAD od svojih konkurenata na čelik, aluminijum i delove koje uvoze da bi proizvodili vozila.

„Treba da proučimo sve detalje sporazuma, ali ovo je dogovor prema kojem će se na japanske automobile bez američkih delova naplaćivati niža carina“, rekao je Met Blant, predsednik Američkog saveta za automobilsku politiku koji predstavlja tri velika američka proizvođača: Dženeral motors, Ford i Stelantis.

Blant je u intervjuu rekao da su te kompanije i radnici „definitivno u lošijem položaju“ jer se suočavaju sa carinom SAD od 50 odsto na uvozniualuminijum i čelik i sa carinom od 25 odsto na delove automobila i gotove automobile, uz neke izuzetke po američko-meksičko-kanadskom sporazumu koji je stupio na snagu 2020. godine.

Ovakva reakcija pokazuje da Trampova carinska politika stvara rizik od ozbiljne štete po njega u politički važnim saveznim državama kao što su Mičigen i Viskonsin, gde je proizvodnja automobila i izvor prihoda i deo identiteta.

Tramp je jučerašnji sporazum sa Japanom predstavio kao veliki uspeh koji će u Americi otvoriti hiljade radnih mesta, a japansku ekonomiju otvoriti tako da se smanji uporan trgovinski deficit sa SAD. Sporazumom je carina na japanske automobile sa zaprećenih 25 odsto smanjena na 15 odsto, i ona će stupiti na snagu 1. avgusta. Predviđene su i japanske investicije u američke projekte u vrednosti od 550 milijardi dolara.

U Japanu će biti uklonjeni propisi koji sprečavaju prodaju američkih vozila, saopštila je Bela kuća dodavši da će biti moguće da se vozila proizvedena u Detroitu direktno isporučuju u Japan radi prodaje.

Međutim, Blant je rekao da strani proizvođači automobila, uključujući američke, evropske i južnokorejske, imaju samo šest odsto tržišnog udela u Japanu, što je osnova za sumnju u procenu Trampove administracije da će puko otvoranje tamošnjeg tržišta biti dovoljno.

„Tvrd je to orah i bio bih veoma iznenađen ako bismo videli ikakav značajan prodor na tržište Japana“, rekao je Blant.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com