U trendu

BG aerodrom spreman za koncesiono preuzimanje

BEOGRAD – Aerodrom „Nikola Tesla“ spreman je za koncesiono preuzimanje od strane francuske kompanije Vansi, izjavio je danas Tanjugu izvršni direktor beogradskog aerodroma Raša Ristivojević.

„Koncesionara ćemo imati vrlo brzo i mislim da smo svi ponosni na to, kako smo sve uradili za tu koncesiju“, rekao je Ristivojević, na prvoj Konferenciji o bezbednosti aerodroma (ASCE) u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi, ne precizirajući tačan datum preuzimanja.

On je istakao da je to dobar projekat, najveći u regionu u poslednjih 20 godina.

„Sve je spremno za koncesiju. Vlada i aerodrom su uradili sve što je potrebno da koncesija bude uspešna“, istakao je Ristivojević.

Ugovor o koncesiji beogradskog aerodroma „Nikola Tesla“ na 25 godina potpisan je 22. marta sa francuskom kompanijom Vansi erports, u prisustvu premijerke Ane Brnabić.

Ukupna nominalna vrednost te transakcije je oko 1,46 milijardi evra, a tu spadaju jednokratna naknada, minimalne godišnje koncesione naknade i kapitalna ulaganja.

Ugovor u Palati Srbija potpisali su potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, glavni izvršni direktor Vansi koncesija i predsednik Vansi Erports Nikola Notbar, Masimo Bruco iz kompanije Vansi erports Srbija i v.d. generalnog direktora aerodroma „Nikola Tesla“ Saša Vlaisavljević.

Prisustvovao je i ambasador Francuske u Srbiji Frederik Mondoloni.

Ugovor o koncesiji na 25 godina obuhvata finansiranje, upravljanje, održavanje, proširenje i nadogradnju postojećeg aerodromskog terminala i poletno-sletne staze.

Vansi Aerodromi ponudio je jednokratnu koncesionu naknadu u iznosu od 501 milion evra.

Tada je najavljeno da će se isplata vršiti kroz dividendu i to: Republici Srbiji 417 miliona evra i malim akcionarima 84 miliona evra.

Tokom perioda trajanja koncesije biće plaćana godišnja koncesiona naknada.

Kako je tada saopšteno, minimalna koncesiona naknada po godini se kreće između 4,4 miliona evra do 15,1 miliona evra.

Ponuđena kapitalna ulaganja su sanacija i rekonstrukcija glavne poletno-sletne staze, izgradnja umetnute poletno-sletna staze, pomoćnih rulnih staza i brzih izlaza sa piste.

Očekuje se razvoj prostora terminala, podizanje broja gejtova i dodatni razvoj kargo stendova.

Najavljeno je bilo na potpisivanju da se finansijsko zatvaranje transakcije i prenos sertifikata aerodromskog operatera odnosno početak rada Vansi Erports Srbija d.o.o. kao aerodromskog operatera ne očekuje pre septembra 2018, kao i uplata jednokratne koncesione naknade.

Ukupna nominalna vrednost ove transakcije – jednokratna naknada, minimalne godišnje koncesione naknade i kapitalna ulaganja iznosi 1.461.508.000 evra.

Ciljevi Vlade Srbije za primenom učešća privatnog sektora na arodromu Nikola Tesla su da se srpsko avio-tržište unapredi u skladu sa najboljom međunarodnom praksom, razvijajući Beograd kao jedan od ključnih regionalnih centara vazdušnog saobraćaja, unapređujući povezanost Srbije sa međunarodnim tržištem i ubrzavajući ekonomski razvoj Srbije i vrednost koju dobijaju za novac srpski poreski obveznici.

Međunarodni tender je sproveden od 10. februara 2017. kroz fazu pretkvalifikacija, fazu neobavezujućih ponuda i fazu obavezujućih ponuda, a odluka je doneta 5. januara 2018. godine.

Globalni operater Vansi Aerodromi razvija, finansira, gradi i posluje na oko 35 aerodroma, na tri kontinenta, u sedam zemalja (Francuska 12 aerodroma, Portugal 10 aerodroma, Japan dva aerodroma, Dominikanska Republika šest aerodroma, Čile jedan aerodrom, Brazil jedan aerodrom, Kambodža tri aerodroma).

Vansi je na aerodromima na kojima upravl?a u 2017. godini ostvario ukupan promet od 157 miliona putnika, 1,4 milijardi evra prihoda, rast od 12.4 odsto ukupnog saobraćaja.

Vansi Aerodromi rast aerodroma Nikola Tesla primarno vide u razvoju čvorišta avio-saobraćaja na Balkanu sa planiranim razvojem saobraćaja do 14,74 miliona putnika do 2043. godine i 120.000 operacija.

Kao koncesionar Vansi Erports će imati cilj da poboljša uslova rada aerodroma „Nikola Tesla“ kako bi se omogućilo aviokompaniji Er Srbija“ da ponudi nove letove na dužim rutama kao deo svoje glavne strategije.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.